Pärast Teist maailmasõda põgenesid Rootsis viibinud Eesti põgenikud salaja kümnete väikeste paatidega üle Atlandi ookeani. Seistes silmitsi sundväljasaatmise ohuga Nõukogude Eestisse, riskisid nad kõigega, et elada vabaduses.
See september avame Vabamu kodulehel veebinäituse “Vabad tuuled”, mis jagab nende lahkujate erakordset julguse lugu.
Põgenikud olid juba korra põgenenud – 1944. aasta sügisel, kui Punaarmee liikus üle nende kodumaa, põgenes umbes 80 000 eestlast. Rootsi läks neist umbes 26 000 inimest, kes tunglesid väikestesse paatidesse ja ületasid, vaenlase tule all, Läänemere.
Rootsis koheldi põgenikke üldiselt hästi, kuid peagi hakkasid Nõukogude ametnikud survestama valitsust, et nad välja antaks Nõukogude Eestile. Olles üle elanud Nõukogude terroriaasta 1940-1941, mil umbes 20 000 eestlast vangistati, tapeti ja küüditati, ei olnud põgenikel illusioone selle kohta, mis juhtuks, kui nad tagasi saadetakse.
Eelistades oma saatust ise kontrollida, koondasid eestlased oma säästud, ostsid vanu paate ja valmistusid vaikselt purjetama nii kaugele kui võimalik Nõukogude Liidust.
“Vabad tuuled” räägib umbes 50 paadi teekonnast Ameerikasse, Kanadasse, Argentiinasse, Brasiiliasse ja Lõuna-Aafrikasse aastatel 1945–1951.
Loe näituse kuraatori Lisa Trei kohta siit.