16. märtsil avati Vabamu kohviku galeriis Nikita Titovi loomingule pühendatud näitus “Sõnad, mis said tähenduse”.

Ukrainas on kümme aastat kestnud sõda, mille algatas Vene Föderatsioon 2014. aastal, okupeerides osa Ukraina territooriumist. Praegu kaotatakse Ukrainas iga päev elusid, valatakse regulaarselt verd ning kaitstakse vankumatult Ukraina vabadust ja iseseisvust. Sõnadel nagu VÄÄRIKUS, USK ja AUSTUS on ukrainlaste jaoks sügav tähendus, sest need kehastavad lugematute inimeste kannatusi, vastupidavust ja ohverdusi. Iga sõna nende jaoks oli täis tähendust: valu, tragöödia, suured kaotused, kangelaslikkus. Nüüd pole need sõnad ainult tähtede ja helide komplekt, vaid on täidetud paljude Ukrainat kaitsvate inimeste elu ja võitlusega!

See näitus on austusavaldus Eestist pärit silmapaistva Ukraina kunstniku Nikita Titovi mõjukatele töödele. Ta sündis 1973. aastal Jõhvis, kus ta ka koolis käis. Tema ema on eestlane ja isa ukrainlane. Hiljem kolisid tema vanemad Ukrainasse, kus ta lõpetas kooli ja seejärel Harkivi Pedagoogikaülikooli kunstiõpetaja erialal. Pärast akadeemilisi püüdlusi tegeles ta maalimisega ja töötas mitu aastat reklaaminduse alal. Titovi kunstnikuteekond sai alguse 2013. aastal Kiievis toimunud Väärikuse revolutsiooni ajal, sellest ajast on ta oma loomingus kirjeldanud käimasoleva Vene-Ukraina sõja sündmusi.

Nikita Titovi plakat “Eesliin”, millel on kujutatud sõjaväelast koos meedikuga, oli aluseks 1. juunil 2020 kasutusele võetud postmargile. Seejärel lasi Ukraina keskpank 12. oktoobril 2020 välja mälestusmündi “Eesliin” nimiväärtusega 5 grivnat, mida tunnustati ka rahvusvaheliselt. Selle loomisel kasutati Titovi plakatil olevaid kujutisi. Nikita Titov on pälvinud riikliku autasu vabatahtliku tegevuse ja relvajõudude toetamise eest.

Näituse korraldajad on Ukraina Organisatsioonide Assotsiatsioon Eestis ja Ukraina Suursaatkond Eestis.

Näitust oli võimalik külastada märtsi lõpuni.