Vabamu ja e-residentsuse programmi koostöös toimunud loengul “Mida Euroopa peaks Eestilt õppima” (“Estonian Lessons: What Europe Needs to Learn”) vaatas Lucas tagasi oma enam kui 30 aasta eest alanud sõprusele Eestiga, meenutades isiklikult kogetud värvikaid ajaloolisi seiku ning pöördelisi hetki Eesti ajaloos. “Eesti hindas vabasse maailma suundumise riske õigesti ning taipas noore riigina isepäiselt eirata läänest tulnud nõuandeid, jäädes endale kindlaks otsustes alates rahandusest kuni riigikeele ja kodakondsuse küsimusteni,” rääkis ta.

“Elate ida poolt halvas naabruskonnas ja seetõttu on eestlastel tulnud ränka vaeva näha, et end kuuldavaks ja nähtavaks teha,” sõnas Lucas. Ta lisas, et kuigi Eesti ajalugu on vastupidavuse meistriklass, püsib jätkuvalt oht, et meist vaadatakse mööda, iseäranis Putini-suguste “amatöörajaloolaste” valede leviku tõttu. “Väärinformatsioon on demokraatiale surmavalt ohtlik. Õnneks on Eesti sellest varakult aru saanud. Veel 20 aastat tagasi suhtusid suured lääneriigid Vene-ohtu umbusuga, aga enam mitte,” leiab Lucas.

Tänases Eestis kiitis ta pühendumust digiriigi ja kaitsevõime arendamisele. “Eestlastel polnud õigus mitte ainult Vene riigi, vaid ka kaitse ja heidutuse osas, hoides kaitsekulutused 2% juures, samal ajal kui teised riigid hoidsid neid häbiväärselt madalal. Kui nad oleksid Eestit kuulanud, ei oleks me praegu olukorras, kus USA avalikkus ja juhid peavad Euroopa liitlasi muidusööjateks,” märkis Lucas.

E-residendina avaldas ta lootust, et peagi jõuab ülejäänud maailm samuti järele. “Paljud riigid, ka mu enda kodumaa, on kulutanud miljardeid riiklikele IT-süsteemidele, mis ei tööta kaugeltki nii hästi kui need, millega Eesti rahvas igapäevaselt harjunud on,” tunnustas ta. “Eestlastel on paljudes asjades õigus olnud. Kuulake eestlasi, kui nad räägivad majandusest, innovatsioonist ja digitaalsest identiteedist. Eriti kuulake neid aga siis, kui nad räägivad kaitsest,” toonitas Lucas oma õppesõnu Euroopa riikidele.

“Edward Lucase toetus Eesti riigile on andnud hindamatu panuse meie nähtavaks tegemisele maailmas. Oleme siiralt tänulikud ja uhked, et meil on e-residentide hulgas sõber, kes meisse usub ja aitab Eestit suuremaks teha,” sõnas e-residentsuse programmi juht Liina Vahtras.

Loengut olid kuulama kutsutud Noorte Vabamu tegevustes osalevad kooliaastat lõpetavad noored. “Mulle jäi Edward Lucase loengust eelkõige kõrva, et juba 1939–40 oli Eesti see, kes mõistis geopoliitilist olukorda õigesti, enne, kui Lääne-Euroopa riigid üldse adusid, mis toimub,” ütles Gustav Adolfi Gümnaasiumi abiturient Alice Kangro. “Nii peaks need riigid ka täna midagi ette võtma, selmet lihtsalt öelda, et Balti riikidel on õigus. Vaadates tänaseid keerulisi transatlantilisi suhteid on lihtne kõiges süüdistada Ameerika Ühendriike, samas, kui enamik Euroopa riike pole aastaid võtnud vaevaks oma kaitsekulutusi suurendada.”

Edward Lucas on Briti kirjanik, ajakirjanik, julgeolekuekspert, Euroopa Poliitikaanalüüsi Keskuse (CEPA – Center for European Policy Analysis) vanemteadur ning The Timesi ja Eesti Päevalehe kolumnist. Ta on avaldanud aastakümnete jooksul rahvusvahelises ajakirjanduses Eesti kohta hulgaliselt artikleid. 2014. aastal sai temast Eesti kõige esimene e-resident. “Eesti elektrooniline identiteet on minu jaoks vahest suuremgi au, kui seda oleks riiklik teenetemärk – ning kahtlemata on see ka praktilisem,” on ta öelnud.

Pressigalerii: Edward Lucase loeng Vabamus 15. mail 2025 (Autor: Karli Saul)