Sündmused

Ekskursioon "Kuidas jõulutraditsioonid nõukaaja üle elasid?"

Kuni veebruar 2021
Kutsume Sind Tallinna vanalinna jõuluekskursioonile, kus räägime mälestuste ja isiklike lugude kaudu jõulutunde hoidmisest ning pühade tähistamisest Eesti NSV-s. Tule koos pere, sõpruskonna, kooli- või töökaaslastega. Ekskursioone saab tellida 2021. aasta jaanuari lõpuni.

Jõulude tähtsus seisneb lähedastega koos veedetud ajas. Jõulutunnet tekitavad kombed ja traditsioonid, mida on põlvest-põlve edasi antud. Nõukogude perioodil olid jõulud kui kiriklik püha keelustatud ning need asendati aastavahetusel nääridega. Töökollektiivides korraldati nääripidusid, kus kingitusi jagas näärivana. Vaatamata ametlikule poliitikale, sai jõuludest paljudele oma identiteedi hoidmise sündmus ja sestap püüti neid pühi iga hinna eest tähistada.

 

Ekskursiooni käigus saame teada, milliste sõnumitega jõulukaarte saadeti 70ndatel ja 80ndatel ning kuidas hangiti kaarte, mille pilt ei pruukinud võimudele meeldida. Juttu tuleb ka Raekoja platsi kuusepuust, mis jõulupühade ajal pole alati piduehtes olnud ning sellest, kui visalt kadus Nõukogude okupatsiooni alguses pühadeaegne kirikus käimise traditsioon.


Otsime vastuseid küsimusele, kuidas hoiti jõulutunnet, millist rolli mängisid koolid jõulutraditsioonide säilitamisel, kas kõik koolid pigistasid reeglite ees silma kinni või oli ka erandeid? Muidugi kuuleme ka lugusid ametlikest nääripidudest, näärivanast, tema abilistest Lumehelbekesest ja päkapikust.

 

Ekskursioon algab Vabamu (Toompea 8) eest ning kulgeb marsruudil Toompea postkontorRaekoja platsi kuuskPühavaimu kirikPagari tn 1Sulevimäe kodu ning lõppeb Gustav Adolfi Gümnaasiumi juures.


Kestus: umbes 60 minutit


Igale osalejale kingime tillukese ajastuhõngulise üllatuse.

 

PS. Ekskursiooni alguses pakutakse sooja jõuluteed. Soovi korral võib võtta kaasa oma termostopsi.


Vastavalt Vabariigi Valitsuse poolt kehtestatud nõuetele pääseb ekskursioonile piiratud kogus osalejaid.

Ekskursioonil osalemine on muuseumipiletiga ning toimub alates 5 osalejaga. 

  • Täispilet 11 €
  • Sooduspilet 7 €
  • Perepilet 23 €

Lisainfo: info@vabamu.ee.

 Aadressi sisestamisel annad nõusoleku Vabamule uudiskirjade saatmiseks. Oma nõusoleku võid sa soovi korral tagasi võtta.