Balti keti 35. aastapäevale pühendatud näitus on osa festivalist “On the Edge Fest” (tlk Piiri peal) ning toob esile igast Balti riigist ühe autori, kes kunagisi pinevaid sündmusi oma fotosilmaga reaalajas jäädvustas, igaüks omal erineval viisil.
Eesti osa esindav Peeter Langovits on viis aastat tagasi Õhtulehes meenutanud, et keti tihedus varieerus, kuid “tegelikult oli 23. august 1989. aastal üks suur sebimine mööda Eestimaad.” Ta jõudis 20 minuti jooksul, mil kett koos püsis, pildistada lõiku Toompea jalamilt Tallinna Polütehnikumini. “Just praeguse Vabamu juures oli üks punalipp, mille peal oli suurelt ka haakrist ning kõrval sirp ja vasar. See oli pilt, mis tekitas rahvusvahelises pressis kõige rohkem probleeme,” jutustas Langovits.
Kui Eesti fotograaf pidi keti kulgemisega sammu pidama suisa jooksujalu, siis tema Läti kolleeg Aivars Liepiņš võttis oma rangelt komponeeritud aerofotod üles eemalt, linnulennult. Leedukas Vytautas Daraškevičiusi fotodel võib aga tabada vahetuid emotsioone alates elevusest ja segadusest kuni hirmu ja vihani. “Kui kogunes selline hulk vabaduse poole püüdlevaid inimesi, oli atmosfäär tõesti eriline. Võime olla õnnelikud, et midagi sellist kogesime ja et saavutasime, mida tahtsime,” on ta Leedu avalik-õiguslikule ringhäälingule meenutanud.
Peeter Langovits (1948) on Eesti fotograaf, lõpetanud Tallinna Polütehnilise Instituudi keemiateaduskonna ning enne fotoalast karjääri Eesti Telegraafi Agentuuris ja Postimehes töötanud ka insenerina, tänaseks tegutseb vabakutselise fotograafina. Ta on osalenud mitmesajal näitusel ja konkursil ning tema fotod on olnud uudisteagentuuride poolt vahendatud nii meediale kui muude trükiste koostamiseks, samuti on ta ise avaldanud temaatilisi publikatsioone.
Aivars Liepiņš (1953) on Läti kunstnik, kes omandas fotograafia põhitõed iseseisvalt, kuid on õppinud ka Läti Ülikooli filoloogiateaduskonna ajakirjanduse osakonnas. Ta on töötanud fotograafina erinevates ajakirjandusväljaannetes, olnud fotouudiste agentuuri rajajate hulgas ning kaasautoriks paljudele raamatutele ja albumitele. Tema fotosid on avaldatud nii Lätis kui ka erinevates väljaannetes välismaal, eksponeeritud muuhulgas Läti Rahvuslikus Kunstimuuseumis ja Läti Fotomuuseumis.
Vytautas Daraškevičius (1946) on Leedu fotograaf ja Leedu Fotograafide Ühenduse liige, töötanud ka Elektrograafilises uurimisinstituudis. Tema fotoarhiiv hõlmab enam kui pooltsadat aastat Leedu kultuuripärandist. Just kultuuripärandit peab ta iga rahva ja rahvuse unikaalsuse näitajaks, rahvapidustustel ei osale ta üksnes päevapiltnikuna, vaid ka laulab ja tantsib kaasa.
Rohkem infot “On the Edge Fest” festivali ja teiste sellega seotud näituste kohta leiad siit.