• Ajutised näitused

Miks Eesti? 30 aastaga ENSVst e-Eestiks

Näitus oli avatud Vabamus 19.11.2021–15.01.2023

Näitus „Miks Eesti?” võttis kokku Eesti digiühiskonna kujunemisloo ja saavutused ning heitis pilgu tulevikku. Mängulise väljapaneku ja kõnekate lugude kaudu vastas näitus küsimusele, miks ikkagi sai just Eestist, endisest põllumajandusriigist digitaalne ühiskond ning millised uued väljakutsed ootavad meid ees. 

Näituse saamisloost

Digivõimaluste arendamine on Eestijaoks olnud üheks võimaluseks majanduslikult ellu jääda ja silma paista. Nii pisikesel riigil pole selleks maailma vägevatega võrreldes just palju võimalusi.  

Eestlastes on midagi, mis ei luba meil jääda nähtamatuks. Meis on mingi isemoodi jonn, mis käivitub siis, kui me seisame silmitsi ülesannetega, mille teostamine näib võimatu. Meie digiriigi edulugu on kindlasti üks tõestus sellisest realiseerinud jonnist, mille vilju saame me nautida ise ja näidata uhkusega ka teistele.

Näitus rääkis sellest, millistel eeltingimustel sai kasvada Eestist üleilmse digieduloo juhtriik, kuidas on digitaalne ühiskond muutnud nii riigi, eraisiku kui ettevõtja tegevust, millised on tänased uued väljakutsed seoses tehnoloogia arengu ning selle pahupoole – küberturvalisuse ning digikäitumise riskidega ja kuhu viib Eesti riigi uus visioon meie digiühiskonna tuleviku.

Meie digiriigi lugu pole keegi varem nii kompaktselt kokku võtnud. Võib-olla pole selleks ka siiani vajadust olnud. Nüüd aga on kasvanud peale terve põlvkond noori, kelle jaoks on vaja see ajaloo-osa ära kaardistada. Näitusega näitas Vabamu, et sellises riigis nagu Eesti, kus on nii vähe piiranguid ja nii palju võimalusi, võib igaühest saada tuleviku digigeenius. Ja need, kes on Eesti digihüppe ise läbi elanud, saavad näitusel meenutada, milliseid seadmeid on viimase 30 aasta jooksul kasutatud ning kuidas on ühest tavalisest põllumajandusriigist saanud kaasaegne e-riik.  


Näituse kuraator:
Henrik Roonemaa
Idee autor ja projektijuht: Karen Jagodin
Ideelahendus: Janno Roos (Ruumilabor) ja Maret Põldre ning Ionel Lehari (Identity)
Koomiks: Veiko Tammjärv ja Marko Kodres
Produktsioon: Leveter OÜ, Veiko Tamme
Multimeedia- ja digilahendused: Janeli Jallai (faktorY), Reaktiiv Grupp OÜ, Arian Levin
Haridus- ja publikprogramm: Aive Peil, Ede Schank-Tamkivi, Piret Karro
Turundus ja kommunikatsioon: Ingrid Piirsalu, Kerstin Hallik
Ühisrahastus: Keiu telve, Ingrid Piirsalu

Eksponeeritud esemed: Välisminsiteerium, Riigi Infosüsteemi Amet, Riigi Valimisteenistus, Järvakandi Aleviraamatukogu, Vaida raamatukogu, Rahvusraamatukogu, Tartu Ülikooli Arvutimuuseum, Väino Poikalainen, Andrus Aaslaid, Veljo Haamer, Haridus- ja Noorteamet, Madis Kaal, Hanno Jarvet, Mart Oruaas

Täname: Linnar Viik, Marten Kaevats, Siim Sikut, Ester Kannelmäe, Eneli MIkko, Tuuli Sokman, Esta Kaal, Ott Velsberg, Ege Tamm, Aro Velmet, Heli Tomingas, Doris PÕld ja ITL, Signe Ambre, Andres Kütt, Alar Ehandi, Meelis Roos (1975-2021), Alo Peets, Tarmo Oja, Sten Tamkivi, Mariliis Beger, Kristi Rebane, Edith Väli, Viljar Meister, Kadri Linnas, Tiit Pruuli, Andres Taklaja, Martin Undusk, Daniel Vaarik, Raivo Ruusalepp, Ando Meentalo, Mari Roonemaa, Mall hellam, Peeter Marvet, Marek Helm, Mart Ambur, Anto Veldre, Anari Hagel, Annika Ljaš, Sirje Jõesaar.

Kootsööpartnerid ja toetajad: Eesti Vabariik e-residentsus, Tervise Arengu Instituut, Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, Telia, Nortal, Signaal.

Õppematerjal Noorte Vabamu õppepaltvormil: kursus “e-Eesti edulugu”

Tunnustused
Aasta muuseumikogu arendaja laureat 2023 – Eesti digiühiskonna arengu teemalise kollektsiooni loomine.
Aasta muuseumiarendaja nominent 2022 – Miks Eesti? 30 aastaga ENSVst e-Eestiks näituse ühisrahastus ja koosloome.
ITL Aasta Tegija 2021 – Henrik Roonemaa ja Vabamu. IKT ajaloo talletajad.

Meediakajastused

Vabamus avatakse e-Eesti arengut uuriv näitus. – ERR, 17.11.2021.
Näitus “Miks Eesti? 30 aastaga ENSVst e-Eestiks” viib rahva tagasi 90ndatesse. – Reporter, 22.11.2021.
NOVA: milline oli digitaalne maailm 30 aastat tagasi? – ERR, 3. hooaeg, 17. osa
REPORTAAŽ ⟩ Kuidas väikesest Eestist sai digiriik. – Kaspar Kütt, Postimees, 6.01.2022.