- Püsinäitused
„Niisugustest“ LGBT-aktivismini
Alates 9. juunist 2023 on Vabamu püsinäituse juures avatud uus heliteekond „Niisugustest“ LGBT-aktivismini. 20. sajandi lood seksuaal- ja soovähemustest Eestis“.
Vabamu püsinäitus kõneleb repressioonidest ja vabaduse püüetest. Näituse teejuhile, audiogiidile on lisandunud peale põhitasandi veel üks tasand, nimelt 20. sajandi Eesti kvääre lugusid jutustav heliteekond. Uue heliteekonna kuraator on Tartu Ülikooli etnoloogia doktorant Rebeka Põldsam ning see juhatab näitusekülastaja läbi Vabamu püsinäituse, juhtides tähelepanu mõnele uuele ja mõnele vanale esemele, mis aitavad mõtestada Eesti LGBT-ajalugu.
Mis juhtus „niisuguste” inimestega teise maailmasõja ajal? Kuidas ja kus räägiti homoseksuaalsusest Nõukogude Eestis? Mis viis homoseksuaalsete suhete dekriminaliseerimiseni? Mis rolli on mänginud abielu homoseksuaalsete inimeste eludes Nõukogude ajal ja tänapäeval? Eesti-, inglise- ja venekeelne audiogiid toob muuseumisse LGBT-inimeste lood ajast, kui meid nimetati „niisugusteks“, kuni tänapäeva aktivismi ja kogukonna teemadeni.
LGBT heliteekond on osa Tartu Ülikooli etnoloogia osakonna projektist „Mäletamise paljusus Balti ajaloomuuseumides: praktikad ja väljakutsed” (Eesti Teadusagentuur, PRG1097, juht Ene Kõresaar) ning seda on toetanud Eesti Kultuurkapital ja Rosa Luxemburgi Fond.
Kuraator: Rebeka Põldsam (Tartu Ülikool)
Projektijuht: Kirsti Jõesalu (Tartu Ülikool), Piret Karro (Vabamu)
Dramaturg: Kertu Moppel
Helirežissöör: Lauri Kaldoja
Kujundaja: Agnes Ratas (Stuudio Stuudio)
Heliteekonna kulgu Vabamu püsinäitusel on võimalik näha siin: LGBT heliteekonna plaan.
Meediakajastused
Intervjuu Karen Jagodiniga.- Laura-Marleene Jefimov, EPL, 09.06.2023.
Mida räägivad vähemuste lood enamuse muuseumis?.- Rebeka PÕldsam, ERR, 17.06.2023.
Vabamu püsinäitus täienes LGBT+ lugudega. – ERR, 09.06.2023.