Vabamu filiaalis KGB vangikongides on avatud uus püsinäitus “Luku taga lood: KGB ja Eesti”.
Algselt kortermajaks ehitatud hoone aadressiga Pagari 1 sai pool sajandit kestnud Nõukogude okupatsiooni ajal kurikuulsaks üle kogu Nõukogude-Eesti. Uus püsinäitus jutustab NKVD ja selle järglase KGB julmusest ning nende inimeste kannatustest, keda hoones vangis hoiti, piinati ja mõrvati. Ennekõike on need ruumid mälestusmärk neile. Ent näitus räägib ka Pagari tänaval kinni hoitud inimeste vaprusest ja tugevusest ning lootusest, vastu pidamisest ja ühte hoidmisest.
Uus näitus tutvustab Pagari tänava maja kui eeluurimisvangla rolli KGB üle kogu Nõukogude Liidu ulatuvas terrori-võrgustikus ning avab külastajatel nii KGB kui organisatsiooni olemust kui ka inimeste süüdi mõistmiseks kasutatud vahendeid. Niisamuti räägib näitus Pagari kongides kinni peetud poliitvangide lugusid, mälestusi rõsketes kongides veedetud päevadest ja kuudest, öistest ülekuulamistest ja sõitudest Pagari tänava eeluurimisvangla ning Patarei keskvangla vahel, aga ka sellest, kuidas inimesed neis ebainimlikes oludes vastu pidasid ning säilitasid tahte elada. Kuulda saab sellestki, kuidas kongide vahelise suhtluse tarvis morset õpiti ning üksteisele toeks oldi.
Uue püsinäitusega loomisega laiendatakse ka näituse jaoks kasutatavat ala ning võetakse kasutusele uus suurem ruum ajutiste näituste jaoks.
Näituse loojad:
Kuraator-projektijuht: Martin Vaino
Kuraator: Andreas Kalkun
Kujundus: b210 (Karin Tõugu, Kairi Mändla, Triin Vaino)
Graafiline disain: Robi Jõeleht, Kaarel Nõmmik
Installeerimine: Valge Kuup
Aitäh, Aive Peil, Agnes Kaasik, Ivo Lille, Jaak Juske, Kaarel Pogga, Karen Jagodin, Krista Jõesaar, Laur Kaunissaare, Liina Koitla, Liisa Vahter, Liisi Rannast-Kask, Lisa Trei, Marko Poolamets, Mikk Kivila, Piret Karro-Arrak, Raimo Tõnissoo, Rebeka Põldsam
Ajaloomuuseum, Eesti Kirjandusmuuseum, Eesti Mälu Instituut, Eesti Rahva Muuseum, Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid, Muinsuskaitseamet, Pärnu Muuseum, Rahvusarhiiv, Tallinna Linnaarhiiv