Olete oodatud 21. märtsil kell 17.30 Tallinnas Vabamu okupatsioonide ja vabaduse muuseumis toimuvale fotograaf Claudia Heinermanni triloogia “Siberian Exiles” esitlusele. Üritus on tasuta, kuid kuna kohtade arv on piiratud, siis pane ennast palun kirja siin.
Ürituse esialgne kava:
17.15–17.30 | Uksed avatud
17.30–17.35 | Tervitussõnad Vabamu esindajalt
17.35–17.40 | Özlem Canel, Madalmaade Kuningriigi suursaadik
17.40–17.45 | Martin Andreller, Eesti Mälu Instituut
17.45–18.30 | Claudia Heinermann (inglise keeles) koos Karin Poola tõlkega eesti keelde
18.30–19.30 | Tervitusjook (prosecco)
Alates 2016. aastast on Claudia Heinermann töötanud triloogia “Siberian Exiles” kallal, mis räägib Balti riikides Nõukogude režiimi poolt toime pandud küüditamitsest. Trinloogia kolmes osas räägivad pealtnägijad naiste ja laste küüditamisest Siberi kaugetesse piirkondadesse, elust vangilaagrites, organiseeritud vastupanust Nõukogude okupatsioonile ja külma sõja algusest.
Claudia Heinermann reisis korduvalt läbi Balti riikide, et jäädvustada pealtnägijate muljetavaldavaid elulugusid. Neist lugudest kannustatuna reisis ta Siberisse ja Kasahstani, et otsida selle tumeda ajaloopeatüki jälgi. Ta sukeldus arhiividese, et toetada lugusid ajalooliste andmetega, ja uitas Baltikumi paksudes metsades, mis olid kaua peidupaigaks metsavendadele. Projekti “Siberian Exiles” eest autasustas president Alar Karis Heinermanni Maarjamaa Risti teenetemärgiga.
Vabamus toimuval raamatuesitlusel näitab Claudia Heinermann meile oma dokumentaalfoto-projketi tulemusi.
Heinermann on projekti algatamise põhjuste kohta öelnud nii:
Kedagi pole kunagi süüdi mõistetud Nõukogudes Liidus toime pandud inimsusevastastes kuritegudes. Putini Venemaal pühitakse Stalini ajastut taas vaiba alla. Seetõttu on minu jaoks nii oluline säilitada lugusid, mis meie eest raudse eesriide taga varjatud olid. Neid tuleb kuulata, et anda oma panus tõesesse ajalookirjutusse.
Claudia Heinermann (sündinud 1967. aastal Iserlohnis Saksamaal) on õppinud kunsti ja dokumentaalfotograafiat. Täna on ta vabakutseline fotograaf, kes elab Delftis Madalmaades. Ta on pühendunud eelkõige pikaajalistele dokumentaalprojektidele ja kaasaegsetele ajalooprobleemidele, samuti genotsiidile ja sõja tagajärgedele. Ta on töötanud sellistes riikides nagu Bosnia, Venemaa, Leedu, Läti, Eesti, Belgia, Saksamaa ja Rwanda. Claudia on seni avaldanud seitse fotoraamatut ja teinud kaastööd arvukatele väljaannetele nii Madalmaades kui ka välismaal. Tema töid on hangitud erinevatesse kogudesse ja näidatud mitmetes muuseumides: National Photography Museum Rotterdam, Kamp Westerbork, Kamp Vught, Liberty Park/NL, Holocaust Museum Mechelen/Belgium, Deutsches Historisches Museum Berlin, samuti galeriides ja fotofestivalidel Madalmaades, Belgias, Leedus, Gruusias, Kaliningradis ja Saksamaal.
2015. aasta novembris avaldas ta oma auhinnatud fotoraamatu “Wolfskinder A Post-War Story”. 7 aastat töötas Heinermann triloogiaga “Siberian Exiles”, mida eksponeeriti 2023. aastal Nederlands Fotomuseumis Rotterdamis. Aastatel 2020–2023 avaldas ta triloogia kõik kolm osa. Triloogia 1., 2. ja 3. osa võitsid Deutscher Fotobuchpreis 2020-23 hõbemedali. 1. ja 3. osa valiti üheks parimaks 2020./2022. aasta fotoraamatuks Madalmaades.
Lisainfo: Claudia Heinermann tel: + 31 6 26830952 e-mail: claudiaheinermann@gmail.com