![](https://vabamu.ee/wp-content/uploads/2023/10/Polvkondade-kohtumised-Vabamus-8.jpeg)
Noorte Vabamu arutelusari “Põlvkodade kohtumised” pakub vabas ühiskonnas sündinud ja kasvanud kooliõpilastele võimalust silmast silma kohtuda Siberisse küüditatutega ning otseallikast kuulda nende erakordseid isiklikke lugusid, et kõige ehedamalt mõista inimsusevastaste kuritegude tõsidust.
2023. jaanuaris ja märtsis toimusid Vabamus esimesed arutelud sarjast “Põlvkondade kohtumised” koostöös Murtud Rukkilille Ühinguga, mille liikmed jagasid oma isiklikke lugusid lapsena Siberisse sõitmisest ja/või seal kasvamisest. Käesolevast sügisest jätkame sarjaga, kaasates ka Memento Liidu ja natsimiohvrite ühingu liikmed. Koolide huvi sarja vastu on olnud väga suur, sest just 9. ja 12. klassi ajalootundides käsitletakse II maailmasõja aegseid ja järgseid küüditamislaineid ning muid inimsusevastaseid kuritegusid.
Tänased noored saavad nii Vabamus üsna tõetruu ettekujutuse, kuidas märtsis 1949 erinevatest kodudest alanud pikk teekond külmale maale välja nägi: nii mõnigi väikemees sai esimest korda elus kastiautoga sõita, kuidas rongis kaasavõetud toiduaineid vagunikaaslastega jagati ning meeleolu lauluga üleval hoiti. Hiljem Siberis elati looduse karmis rütmis ja saadi kõikide raskuste kiuste hakkama.
Paljude tänaste alla 16aastaste jaoks tuleb ilmselt uudse infona teadmine, et pärast Stalini surma said nende toonased eakaaslased võimaluse pöörduda tagasi kodumaale, kuid päris oma koju ei tohtinud minna keegi. Oma vanematega kohtusid need noored alles aastaid hiljem või liigagi paljudel puhkudel paraku enam mitte kunagi.