Teisipäeval 12. märtsil kell 16:00 toimub Vabamus Stanfordi Ülikooli ajaloo professori Amir Weiner loeng teemal: „Kodus KGB-ga: Nõukogude julgeolekuteenistuse uus ajalugu“.
Endised sisejulgeoleku ohvitserid räägivad harva oma karjäärist. Amir Weineri loeng põhineb kümnetel intervjuudel endiste KGB ohvitseridega, arhiividokumentidel ja memuaaridel, mille eesmärk on paremini mõista, kuidas endised KGB ametnikud tegelesid ametialaste, poliitiliste ja eetiliste dilemmadega. Kes olid need inimesed, kes liitusid KGB-ga ja mis olid nende motiivid? Kuidas KGB infot hankis ja informaatoreid värbas? Kuidas tuldi toime ametlikult keelatud tundliku teabega? Kuidas tulid KGB töötajad toime Stalini-järgse ajastu väljakutsetega, eriti massiterrori lõppemisega, rahutuste ülekandumisega satelliitriikidest ja monopoli kaotamisega teabe üle? Miks ei suutnud “partei kilp ja mõõk” ära hoida Nõukogude režiimi kokkuvarisemist ja Nõukogude Liidu lagunemist? Lõpuks, arvestades KGB veteranide domineerivat rolli praeguses Venemaa poliitikas ja institutsioonides, kas on aeg ümber hinnata selle organisatsiooni kokkuvarisemise mõiste?
Amir Weiner on Stanfordi ülikooli ajalooprofessor ning Vene, Ida-Euroopa ja Euraasia uuringute keskuse juht. Ta on raamatute “Making Sense of War”, “Landscaping the Human Garden” ning arvukate artiklite ja toimetatud köidete autor, mis käsitlevad Teise maailmasõja mõju Nõukogude poliitikale, Teise maailmasõja sotsiaalajalugu ja Nõukogude Liidu piiripoliitikat. Tema peatselt ilmuv raamat “Kodus KGB-ga: Nõukogude julgeolekuteenistuse uus ajalugu” ilmub Yale’i ülikooli kirjastuses 2024. aastal.
Üritus toimub inglise keeles ja on tasuta.
Rohkem infot ürituse sisu kohta leiab siit.
Registreeri siin.