18. oktoobril kell 18.00 ootame kõiki Vabamusse filmiõhtule. Näitame filmi “Wariazone”, külas on filmi autor Terje Toomistu.
Dokumentaalfilmi „Wariazone” (2011) fookuses on Indoneesia transsooliste naiste kogukond, keda tuntakse waria’dena. Traditsiooniliselt on sooidentiteedi variatsioone peetud mitmetes Indoneesia kultuurides pühaks, kuid tänaseks on waria’d surutud õigusteta tsooni ühiskonna äärealal. Sotsiaalsete konstruktsioonide (moraal, religioon, heteronormatiivsus) jäikusest tuleneva häbimärgistamise tagajärjeks on waria’de sooidentiteedi mittetunnustamine, diskrimineerimine, piiratud töövõimalused, vägivald ja seksitöö.
Waria’d tunnevad, et jumal lõi nad sellistena, ent religioossed ringkonnad sildistavad nad patusteks. „Avaliku moraali kaitsmise” ning „sõnavabaduse” ettekäändel on äärmuslikud religioossed rühmitused asunud waria‘sid ründama.
Filmi autorid Terje Toomistu ja Kiwa tutvusid Yogyakarta waria’de kogukonnaga aastatel 2010–2011 Indoneesias elades ja õppides. Videodokumentatsioonist mõne waria‘ga kasvas kiiresti laiem uurimuslik projekt, millega autorid töötasid kogu oma Indoneesias viibimise vältel. Lisaks mitmekümnele waria‘le – nende hulgas nii aktiviste kui seksitöötajaid – kõnelevad filmis ka Indoneesia juhtiv geiõiguste aktivist Dédé Oetomo, feministliku liikumise pioneer Julia Suryakusuma, kõrgelt hinnatud etenduskunstnik Didik Nini Thowok. Külastatakse mitmeid waria’de kogunemiskohti Jakartas, Yogyakartas, Malangis ja Surabayas ning maailma ainsat transsooliste koraanikooli.
„Wariazone” esilinastus 2011. aasta lõpus Yogyakarta rahvusvahelisel dokumentaalfilmide festivalil. Seejärel linastus see paljudel dokumentaal- ja kväärfilmide festivalidel Kanadas, USA-s, Saksamaal, Hollandis, Indias, Singapuris, Soomes, Poolas ja Austrias. Seda on esitletud ka akadeemilistel konverentsidel ning mitmetes ülikoolides Ameerikas Ühendriikides ja Euroopas.
Filmitegemise kogemus ajendas Terje Toomistut alustama samal teemal oma doktoriuurimust, mille ta kaitses 2019. aastal Tartu Ülikooli etnoloogia osakonnas. Feministliku antropoloogia perspektiivist kirjutatud töö pealkirjaga „Kehastatud elud, kujuteldavad ulatused: Indoneesia waria’de sooline subjektsus ja kuuluvuspüüdlused” tugineb pika-ajalistele etnograafilistele välitöödele Jaaval ja Lääne-Paapuas ning panustab nüüdisaegsetesse teaduslikesse aruteludesse (trans)soolisusest, seksuaalsusest ja kehalisusest. Doktoritöö pälvis üliõpilaste teadustööde 2020. aasta riiklikul konkursil humanitaarteaduste ja kunstide valdkonnas esimese preemia.
Filmi kestus on 58 minutit ning filmi saadab arutelu Terje Toomistuga. Film linastub inglise keeles, filmi saatev arutelu on eestikeelne.
Dr Terje Toomistu (www.terjetoomistu.com) on antropoloog, dokumentaalfilmitegija ja Tartu Ülikooli etnoloogia osakonna teadur. Tema peamised uurimishuvid on seotud soo, mobiilsuse ja afektiga. Tal on doktorikraad etnoloogias ning kaks magistrikraadi (cum laude) etnoloogia ja kommunikatsiooni erialadelt Tartu Ülikoolist. Ta on täiendanud end Fulbright’i stipendiaadina California Ülikoolis Berkeley’s ning külalisuurijana Amsterdami Ülikooli antropoloogia osakonnas. Tema filmograafiasse kuuluvad „Põlvkond piiri taga“ (2022), „Amazonase veenid“ (2021), „Nõukogude hipid“ (2017), „Wariazone“ (2011).
Kiwa (www.kiwanoid.com; www.paranoia.ee) on multiväljundiline metakunstnik, eesti eksperimenteeriva kunsti silmapaistvamaid pioneere alates 1990ndatest aastatest. Üles astunud rohkem kui neljasajal näitusel üle maailma, sh Moderna Museet, (Malmö, Rootsi), Tate Modern (London, UK), Stedelijk (Amsterdam, Holland), the Kitchen (NYC, US); kuraator ja eksperimentaalkirjastaja. Tema looming funktsioneerib kui intertekstuaalne uuring sotsio-sümboolse tähendusloome ja kultuuriliste koodide erinevatel tasanditel.
Filmiõhtule pääseb muuseumipiletiga.
Filmi treilerit saab vaadata siit.
Enne filmiõhtut on huvilistel võimalik tutvuda Eesti soo- ja seksuaalvähemuste lugusid jutustava püsinäitusega „„Niisugustest” LGBT-aktivismini” ja Eesti naisliikumiste ajaloost rääkiva ajutise näitusega „Välja ahju tagant!”.