Külas filmi autor Helga Merits, linastusele järgneb arutelu.

1. juulil kell 18 näitame Vabamus filmi “Seabrook Farmsi paradoks – purunenud unistused, taastatud lootused”, mis jutustab Seabrook Farmsist, mille multikultuurse töötajaskonna hulka kuulus 1950. aastatel ka palju Nõukogude okupatsiooni eest põgenenud eestlasi.
Linastusele järgneb arutelu: külas on filmi autor Helga Merits ning mitmed teised filmiga seotud inimesed.
“Seabrook Farmsi paradoks” on dokumentaalfilm 1950. aastate USA suurima tööstusliku köögiviljatehase Seabrook Farmsi põgenikest ja immigrantidest töötajatest, kes püüdsid väga rasketes oludes oma peredel uut elu üles ehitada, samal ajal kui nende rikas rassistist ülemus Charles F. Seabrook otsustas hävitada oma pereettevõtte. Loe filmi kohta lähemalt siit.
Filmi režissöör Helga Merits õppis Amsterdami ülikoolis filosoofiat. Ta töötas aastaid ajakirjanikuna nii Belgia kui Hollandi raadios ning kirjutas mõlema riigi ajalehtedele. Kaheksateist aastat tagasi otsustas ta hakata tegema dokumentaalfilme, sest tundis, et mõned tema raadiodokumentaalid vajavad visuaalset poolt.
Oma esimese dokumentaalfimli “Kallis Paul” (2007), mis räägib tema eestlasest isa loo, eest pälvis ta Theodor Lutsu preemia. Filmi “Balti ülikooli lugu” (2015) eest sai ta Balti Assamblee medali. Estdocsil leidis ära märkimist tema film “Tuleme varsti koju – Geislingeni pagulaslapsed”. “Seabrooks Farmsi paradoks” (2024) on tema kuues film.
Merits teeb filme inimestest, kelle elu on sõda täiesti segi pööranud, kuid kellel on siiski vaja edasi minna, ilma igasuguse abi ja toetuseta. Ta põimib lugusid sujuvalt põnevateks mustriteks, et heita valgust pagulaste olukorrale. Kuigi enamik filme räägib Balti põgenikest, räägib film “Seabrook Farmsi paradoks” ka ameerika jaapanlaste, afroameerika ja poola kogukondadest.
Tema filme näidatakse festivalidel, konverentsidel, muuseumides, televisioonis ja ülikoolides üle kogu maailma.