2. aprillil avasid Stanfordi raamatukogud näituse „Miks Eesti? 30-aastane teekond Nõukogude Liidust e-Eestini“, mis kajastab Eesti arengut ajaloolistest juurtest kuni digisaavutusteni, tuues esile nii edulood kui ka teel ette tulnud väljakutsed.
See näitus, mis on valminud Vabamu ja Stanfordi raamatukogude koostöös, kasutab Vabamu kogude materjale, et illustreerida Eesti erakordset muutust ja neid digitaalseid tööriistu, mis täna kodanikele kättesaadavad on. Näitusel on ka spetsiaalselt selle jaoks toodetud videointervjuud e-valitsemise ekspertidega. Interaktiivne element, mille lõi Stanfordi tudeng Cece La Puma, kutsub külastajaid võrdlema Eestis ja Ameerika Ühendriikides pakutavaid avalikke teenuseid ning hääletama oma eelistuste poolt. Näitus jääb avatuks Green Librarys kuni 22. augustini 2025.
Avamisüritusel pidas endine Eesti valitsuse IT-juht Luukas Ilves ettekande pealkirjaga „Mida saab maailma kõige digitaalsem riik meile õpetada valitsemise tõhususe ja efektiivsuse kohta?“ See ettekanne andis avapaugu Stanfordi raamatukogude korraldatud kolmest e-Eestit käsitlevast arutelust, mis toimuvad aprillis ja mais. Sissejuhatavad sõnavõtud tegid Michael Keller (Stanfordi raamatukogud) ja Ivo Lille (Vabamu), ning arutelu juhtis Andrew Grotto (CISAC). Osalejatele pakuti ka Luukas Ilvese juhitud näitusetuuri.
Näituse avamise salvestust saab kuulata siit.