Uudised

Vabamu liitus ärikiirendi programmiga

Eestis avatakse Tartu Ülikooli juures rahvusvaheline ärikiirendi programm CDL-Estonia, mis pakub teadus- ja tehnoloogiapõhistele iduettevõtetele ligipääsu maailmatasemel mentoritele ja rahvusvahelisele kapitalile. Programmi partneriteks Eestis on Tartu Ülikool, Vabamu, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium ning ettevõtjad-investorid Taavet Hinrikus ja Sten Tamkivi.

 

Toronto Ülikoolist alguse saanud ärikiirendi programm Creative Destruction Lab (CDL) pakub alustavatele teadus- ja tehnoloogiapõhistele iduettevõtetele 9-kuulist mentorlusprogrammi, mis annab osalejatele võimaluse pääseda ligi maailmatasemel ekspertteadmistele ja rahvusvahelisele kapitalile. CDL-Estonia on üheteistkümnes CDL-i esindus üle maailma ning Euroopas Oxfordi ja Pariisi järel kolmas. CDL-Estonia fookusteema on digitaalne ühiskond.

CDL-Estonia asutajapartner Sten Tamkivi sõnul on Eestil pikaajaline kogemus turvalise, digitaalse ja paberivaba ärikeskkonna edendamisel ning selle tutvustamine maailmale on oluline osa eestlaste ettevõtluskultuurist. „Eesti akadeemiliste ringkondade, asutajate ja riigi kokkutulek ning aktiivne liitumine ülemaailmse CDL-võrgustikuga on loomulik viis, kuidas jagada oma teadmisi alustavate iduettevõtetega kogu maailmas,” lisas Tamkivi.  

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Suti sõnul on Eesti maailmatasemel ettevõtluskeskkond ja digitaalne ökosüsteem programmile suurepärane asukoht. “Eesti on täna rahvaarvu kohta suurima ükssarvikute arvuga riike maailmas. See on selge tõestus sellest, et siin on ideaalne kasvulava rahvusvaheliselt edukate tehnoloogiaettevõtete loomiseks ja arendamiseks. Mul on hea meel, et koostöös Tartu Ülikooliga on see programm Eestisse jõudnud. Minu eesmärk on jõuda Eestis 25 ükssarvikuni aastaks 2025 ja usun, et koos CDL-iga liigume sellele eesmärgile suure sammu lähemale,“ märkis minister Sutt.

Vabamu missioon on edendada vabadust. „Majandusareng ja seosed maailmamajandusega on olulised viisid, mis aitavad kaasa vabaduse hüvede laiendamisele rohkemate eestlasteni, kes soovivad ettevõtluses osaleda. CDL-Estonia on meie riigile suurepärane võimalus liituda ühe silmapaistva ülemaailmse võrgustikuga, mis toetab uuenduslike tehnoloogiapõhiste idufirmade kasvu,” ütles Vabamu juhataja Karen Jagodin.


„CDL-Estonia stardib täna mentorite ja programmist kasu saavate ettevõtete otsimisega. Kusjuures mõlemaid otsitakse nii Eestist kui ülemaailmselt ja mõlema puhul on CDL-Global’i poolt ette nähtud sõel väga tihe. Ettevõtted saavad programmi kandideerida aprillist kuni juuni lõpuni. Suvel toimub kandidaatide sõelumine ja augustis lõplik valik. Programmi jooksul toimuvad 4 väga intensiivset mentorpäeva (oktoobris, jaanuaris, märtsis ja mais), kui kõik mentorid ja ettevõtjad üle maailma Tartusse kokku tulevad. Mentorpäevade vahel peavad ettevõtted endale seatud eesmärkide suunas tegutsema ja saavad sel ajal mentoritelt ka individuaalset nõu. Osa ettevõtteid, kes piisavalt kiiresti ei arene, langevad programmist välja. CDL programmist saavad osa ka ärijuhtimise tudengid, kes saavad spetsiaalse, CDL programmi jaoks disainitud kursuse raames osaleda mentorkohtumistel ja teha programmis osalevate ettevõtetega reaalset koostööd,“ kirjeldas programmi CDL-Estonia juht prof. Andres Kuusik Tartu Ülikoolist.

Tänavu sügisel avatav programm kestab 2022-2027, programmi pääseb 25 ettevõtet aastas. Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium panustab programmi 270 tuhat eurot aastas ehk kokku üle 1,3 miljoni euro ning sama palju paneb juurde ka erasektor.


Lisainfot programmi kohta leiab siit.  


Creative Destruction Lab (CDL) on mittetulundusühing, mis asutati Toronto Ülikoolis 2012. aastal ning alates sellest on CDL laienenud 11 eri asukohta viies erinevas riigis. CDL pakub mentorprogrammi alustavatele teadus- ja tehnoloogiapõhistele ettevõtetele. CDL on välja töötanud uudse lähenemise ettevõtlikule teadustööle ja innovatsioonile, edendades ettevõtlikku mõtteviisi ekspertarvamuste, rahastamisvõimaluste, uuringuanalüüsi ja ettevõtluse arendamise toetamise kaudu. Alates programmi asutamisest 2012. aastal on osalevad ettevõtted loonud omakapitali 18 miljardi dollari (CAD) väärtuses.