Sündmused

Filmiõhtu "Viva Belarus!"

2.12.2020
Kohad on täis!

22. oktoobril kuulutas Euroopa Parlament välja tänavuse Sahharovi mõttevabaduse auhinna laureaadi, kelleks on Valgevene demokraatlik opositsioon. Sel puhul kutsume 2. detsembril kell 18:00 koos Euroopa Parlamendi Eesti Bürooga kõiki huvilisi filmiõhtule, kus linastub tõsielul põhinev film “Viva Belarus!” (2013).

Ajakava

  • 18.00-18.10 Vabamu tegevdirektori Keiu Telve ja Euroopa Parlamendi liikme Riho Terrase videotervitused
  • 18.10-19.50 Film "Viva Belarus!"
  • 19.50-20.30 Suupisted


Viva Belarus! (originaalpealkiri “Zyvie Belarus”)
Draama, 2013 (100 min)
Režissöör: Krzysztof Lukaszewicz
Keeled: valgevene ja vene, subtiitrid eesti keeles

TreilerTõestisündinud lool põhinev film kõneleb noorest Valgevene rokkarist Mironist (Valgevene aktivisti Franak Viachorka prototüüp), kes oma mässumeelsete laulude pärast saadetakse sõjaväeteenistusse Tšernobõli katastroofi tagajärjel saastunud tsooni. Mironit ei ole kunagi poliitika huvitanud, kuid ebainimlikud tingimused, milles ta ennast leiab, sunnivad teda häält tõstma. Ta on endaga salaja kaasa võtnud mobiiltelefoni, et hoida ühendust sõbratar Veraga, kellega poiss jagab Lukašenka diktatuurile suunatud tulist poliitilist kriitikat. Vera paneb Mironi sõnumid internetti üles ning ootamatult saab Mironist vabadusvõitluse sümbol ja kõigi repressioonide all kannatajate häälekandja. Sõjaväesüsteemist, kus ta parasjagu teenib, saab aga selle julma keskkonna sümbol.

Kohad on täis!


Seoses COVID-19 levikuga on osalejatel kohustuslik kanda näomaski ning haigustunnuste ilmnemisel jääda koju. 


Enne filmiõhtut on meie püsinäitusel “Vabadusel ei ole piire” võimalik tutvuda Eesti jaoks oluliste inimestega, kes on sillutanud teed meie riigi (mõtte)vabadusele. Nende julgus, vaprus ja vastupanu ebaõiglusele on toonud meid täna siia - vabasse ja demokraatlikku Eesti riiki.
 
Püsinäitusele pääseb muuseumipiletiga.


2020. aasta Sahharovi auhinna laureaat on Valgevene demokraatlik opositsioon


Valgevene demokraatliku opositsiooni sümboliks ja valgevenelaste lootuse kehastuseks on saanud 2020. aastal loodud koordinatsiooninõukogu juhatuse liikmed - vaprad naised Svjatlana Tsihhanovskaja, Svjatlana Aljaksijevitš, Marõja Kalesnikava, Volga Kavalkova ja Veranika Tsapkala ning poliitikud ja kodanikuühiskonna esindajad Sjargei Tsihhanovski, Ales Bjaljatski, Sjargei Dõlevski, Stsjapan Putsila ja Mikola Statkevitš.
 

Käesoleva aasta augustis kutsus Valgevene demokraatlik opositsioon kodanikuühiskonda üles rahumeelsetele massimeeleavaldustele, et astuda välja demokraatia poolt ja Euroopa viimase diktaatori vastu. Meeleavaldused olid ajendatud presidendivalimistest, millega olid väidetavalt seotud ulatuslikud pettused ning mille tulemusena kuulutas Aljaksandr Lukašenka end presidendiks kuuendaks ametiajaks. Opositsioon kinnitas ühtselt, et tegelikult sai valimiste esimeses voorus vähemalt 60 % häältest ja seega otsustava võidu opositsiooni esikandidaat Svjatlana Tsihhanovskaja. Opositsioon palus Aljaksandr Lukašenkal alustada võimu üleandmiseks läbirääkimisi ning moodustas selle hõlbustamiseks koordinatsiooninõukogu.

Järgnenud nädalatel toimusid Minskis enneolematult suured, enam kui 200 000 osavõtjaga meeleavaldused. Presidendi tagasiastumist nõuti kõigilt elu- ja kutsealadelt. Valitsus reageeris sellele enneolematult vägivaldselt ja repressiivselt, kuid valgevenelased ei ole siiani alla andnud.


Mis on Sahharovi auhind?


Euroopa Parlament hakkas Sahharovi auhinda välja andma 1988. aastal eesmärgiga kaitsta kogu maailmas inimõigusi. Tänaseks on nimetatud auhinna pälvinud enam kui 40 üksikisikut ja organisatsiooni rohkem kui kolmekümnest riigist
 Aadressi sisestamisel annad nõusoleku Vabamule uudiskirjade saatmiseks. Oma nõusoleku võid sa soovi korral tagasi võtta.