Sündmused

Vestlusõhtu "Väikeriigid 20.–21. sajandi keeristes"

4.10 kell 18 -20

4. oktoobril kell 18 toimub Vabamus muuseumi ja Tšehhi Vabariigi Suursaatkonna koostöös vestlusõhtu "Väikeriigid 20.–21. sajandi keeristes: Tšehhi-Eesti suhete kompleksus”.


Tänavu möödub 100 aastat Eesti ja Tšehhi vaheliste diplomaatiliste suhete loomisest ning 30 aastat nende taastamisest. Selle olulise verstaposti tähistamiseks ootavad Tšehhi ajaloolane Luboš Švec ja tema Eesti kolleeg Magnus Ilmjärv kõiki huvilisi kuulama ja kaasa mõtlema teemadel, mis puudutavad Tšehhi-Eesti suhteid, koostööd sõdadevahelisel perioodil ja diplomaatiliste suhete taastamist 1991. aastal.


Muu hulgas jagavad professorid oma mõtteid mõlema riigi loomisest, identsetest ja problemaatilistest lähenemisviisidest Versailles’i süsteemis ning Tšehhoslovakkia lähenemisest Eesti tunnustamisele de jure. Lisaks tuleb juttu ka 1980. aastate lõpu kontaktide loomise tingimustest, Tšehhoslovakkia toetusest Balti vabariikidele aastatel 1990–1991 ja meie ühisest teekonnast Euroopasse.

Vestlusõhtu toimub inglise keeles ja on osalejatele tasuta.

Pärast arutelu pakutakse suupisteid ja Tšehhi õlut.


Luboš Švec on Tšehhi ajaloolane, kes töötab professorina Karli Ülikoolis Prahas. Ta on pühendunud Balti regiooni ning Ida- ja Kesk-Euroopa uurimisele. Lisaks arvukatele teadusartiklitele on ta avaldanud ka hulganisti monograafiaid, mis keskenduvad Eesti ajaloole ja poliitikale, sealhulgas „Balti riikide ajalugu“, „Tšehhoslovakkia ja Balti riigid: Tšehhoslovakkia poliitiliste ja majanduslike suhete areng Leedu, Läti ja Eestiga sõdadevahelisel perioodil“ ja" Perestroika, Balti vabariigid ja Tšehhoslovakkia 1988–1991".

Magnus Ilmjärv on Eesti ajaloolane. Ta on Tallinna Ülikooli vanemteadur ja endine Tallinna Ülikooli Ajaloo Instituudi direktor. Tema teadustöö peamisteks suundadeks on lähiajalugu, rahvusvahelised suhted ja Balti riikide välispoliitika. Muude teemade hulgas on Magnus Ilmjärv uurinud ka Praha kevade sündmuste vastukaja Eestis. 2004. aastal avaldas ta raamatu "Hääletu alistumine", mis aitab selgitada, miks kolm Balti riiki 1940. aastal oma iseseisvuse kaotasid.


Covid-19. Vastavalt valitsuse kehtestatud reeglitele saab muuseumi siseruumides viibida ühe alljärgneva tõendi esitamisel:

  • Covid-19 vaktsineerimiskuuri tõend;
  • Covid-19 haiguse läbipõdemise tõend (kuni 6 kuud peale läbipõdemist);
  • negatiivse PCR testi tõend (mitte rohkem kui 72 tundi vana).


Kohustus ei kehti alla 18. aastastele lastele ja noortele. Lisainfo: www.digilugu.ee 


*Fotod: okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu ja reflex.cz