Sündmused

Vastupanuvõitluse päev Vabamus

22. septembril tähistatakse vastupanuvõitluse päeva. Vabamus toimub temaatiline ringkäik “Vabaduse eest!“ ning 22.- 25.septembril saab muuseumis näha Otto Tiefi pintsakut ning tema valitsusliikme, kohtuminister Johannes Klesmenti kohvrit.


Ringkäik algab kell 17 ja tutvustab põhjalikult Vabamu püsinäitust “Vabadusel ei ole piire”. Kuulda saab lugusid vapratest meestest, naistest ja koolinoortest, kes ei löönud kartma millegi ees. Võõrvõimudele astuti vastu nii sõna kui relvaga, nii metsas kui linnas, nii kodumaa pinnal kui välisriikides, riskides nii enda kui lähedaste elu, tervise kui vabadusega. Aastakümneid peetud võitlus vabaduse ja õigluse nimel leidis võiduka lõpu 1991. aasta augustis pärast poolt sajandit kestnud vastupanu. 


Ringkäik on huvilistele tasuta, kuid eelregistreermisega. Pane end kirja SIIN

Ringkäiku toetab Riigikantselei!


Otto Tiefi pintsak ja Johannes Klesmenti kohver

Otto Tiefi valitsuse loomisel on meie riigi iseseisvuse taastamisel hindamatu väärtus. Seetõttu kutsume kõiki huvilisi Vabamusse, et meenutada 1944. aastal toimunud ajaloosündmusi ning selle austusväärse valitsuse liikmeid. 22.-25. septembril on huvilistel erakordne võimalus näha Otto Tiefile kuulunud pintsakut ja Johannes Klesmenti reisikohvrit. Mõlemad esemed on jõudnud Vabamuni annetajate kaudu.  


Sõjakeerises, 18. septembril 1944 moodustatud Otto Tiefi valitsuse liikmed tegid oma eluga riskides jõupingutusi Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamiseks.  


22. septembril 1944 hõivas Punaarmee Tallinna ning Pika Hermanni tornis asendati sinimustvalge lipp punalipuga. Algas teine Nõukogude okupatsioon ning Eesti valitsuse liikmed proovisid põgeneda vabasse maailma, kuid see õnnestus üksikutel. Nemad panid Rootsis aluse Vabariigi valitsusele eksiilis, millest sai 1991. aastal Eesti riikliku iseseisvuse taastamise üks kaalukamaid alussambaid.


Otto Tief langes punaväelaste kätte ning saadeti kümneks aastaks vangilaagrisse ja seejärel asumisele. Hiljem oli ta sunnitud elama Ukrainas ja Lätis. Oma elu lõpuaastal pääses Otto Tief taas Eestisse ning ta suri 1976. aastal.


Johannes Klesment oli Otto Tiefi valitsuses kohtuminister. 20. septembril 1944 põgenes ta punavägede eest Rootsi ning 1953. aastal liikus sealt edasi USA-sse. Ta oli USAs Vaba Eesti Komitee liige (1952–1959) ning Eesti küsimuste juriidiline ekspert Washingtoni Kongressi Raamatukogus ning Eesti konsuli nõuandja. Ta oli ülemaailmse juristide ühingu liige ja esines pidevalt Ameerika Hääle eestikeelsetes saadetes. Klesment suri 1967. aastal USAs.  
 

Vastupanuvõitluse päeval tänatakse ja mälestatakse kõiki Eesti inimesi, kes on sõna või teoga osutanud vastupanu okupatsioonivõimudele, kaitstes Eesti Vabariigi iseseisvust ja vabadust. Vastupanuvõitluse päev on seotud Otto Tiefi valitsuse moodustamise otsusega septembris 1944, kui Saksa väed olid lahkumas ja Nõukogude väed alles saabumas. 22. september 1944, kui Punaarmee okupatsiooniväed hõivasid Tallinna, markeeris vastupanuvõitluse uue aktiivse faasi algust. Otto Tiefi valitsuse moodustamine rõhutas asjaolu, et Eesti on iseseisev vabariik, mis on ebaseaduslikult taasokupeeritud kommunistliku Nõukogude Liidu poolt. Vastupanuvõitlus jätkus erinevates vormides ja intensiivsusega kuni Eesti iseseisvuse taastamiseni.