Sündmused

Kuraatorituurid näitusel "Siberi valge"

14.11.2020
Mida sai osta 80 muna eest Siberis? Kuidas valmistati Siberis suuski? Miks tehti sõnnikust brikette?

Kutsume kõiki huvilisi 24. oktoobril ja 14. novembril kell 14.00 näituse “Siberi valge. Helgete mälestuste otsinguil” eestikeelsetele tuuridele!

Tuuridel avab näituse kuraator Johanna Rannula laiemalt näituse sünnilugu, tutvustab eksponeeritud esemeid ja lugusid. Lisaks kuraatorile räägivad ka Raivo Mihkelsoo (24. oktoober) ja Heino Pertel (14. november), kes viidi koos peredega Siberisse 1949. aasta märtsis. Mõlemad jagavad lugusid küüditamisest ning nooruspõlvest Siberis. Meenutamisele tulevad lood sellest, kuidas oja äärest pajuvitsasid pätsati ja kuidas sõnnikuhunnikute eest aumedal saadi. Raivo oli küüditamise hetkel vaid 5-aastane ning Heino 15-aastane. Mõlemad mehed pääsesid kodumaale tagasi 1950ndate teisel poolel.

Näitus “Siberi valge” otsib küüditatute helgeimaid mälestusi noorusest, sõprusest ja armastusest Siberis. Külastajate ette on toodud kuue märtsiküüditatu isiklikud lood, Siberist kaasa toodud 21 unikaalset eset. Raivo, Erna, Saima, Rünno, Olga ja Heikki olid sunnitud veetma oma lapsepõlve Siberis ja muuseumisse on toodud nende armsad ja tähendusega esemed. Kui ühiskond mälestab toimunut kivist tahutud monumentidega, siis nendes esemetes on nii isiklikku kui ka suurt ajalugu ja ajaloo vastuolulisust. Näituse uudisteoseks on installatsioon seni varjul olnud Vabamu kogudest pärit perekond Viiride fotodest.

Tuuril osalemine muuseumipiletiga:
  • 11 € terve maja täispilet
  •  7 € terve maja sooduspilet (õpilased, pensionärid)
  •  4 € ajutiste näituste pilet

Kohtade arv on piiratud.

Palun registreeri oma osalus siin:
Email again:
Seoses COVID-19 levikuga palume osalejatel kanda näomaski ning haigustunnuste ilmnemisel jääda koju.


Näitus "Siberi valge" on Vabamus avatud kuni 14.02.2021.


*Foto autor Aron Urb

 Aadressi sisestamisel annad nõusoleku Vabamule uudiskirjade saatmiseks. Oma nõusoleku võid sa soovi korral tagasi võtta.