Sündmused

"Murtud rukkililled Siberi taigas"

Noorte Vabamu korraldab koostöös Murtud Rukkilille Ühinguga 24.01 kl 11.30 noortele suunatud arutelu "Murtud rukkililled Siberi taigas". Arutelul on vabas Eestis kasvanud noortel võimalus kohtuda ja kuulata nõukogude ajal Siberisse küüditatute isiklikke lugusid.  


Murtud Rukkilille Ühingu esimees Enno Uibo oli kolmene, kui ta küüditati koos perega Siberisse. Ta jagab oma lugu lapsepõlvest Siberis ja meenutab, kuidas õnnestus rasketes oludes säilitada elulootust ja optimistlikku meelt ning kuidas perekond koju tagasi tuli ja toonases nõukogude ühiskonnas hakkama sai.


Nõukogude võim küüditas inimesi Siberisse ja teistesse piirkondadesse, et hävitada Eestis nõukogude võimu aktiivsed ja potentsiaalsed vastased ning nende lähedased ja perekonnaliiikmed. Hirmu ja terroriga loodeti maha suruda juba eos igasugune mõte vastupanust ja iseseisvuse taastamisest.


Meil kõigil on peres ja suguvõsas neid, kes on Siberis käinud või sinna oma elu jätnud. Paljude jaoks on Siberi mälestused nii võikad, et neid pole tahtnud kellegagi jagada ning seetõttu on järeltulevatel põlvedel seal toimunu kohta palju teadmatust. Arutelu on hea koht, kus neutraalses keskkonnas kuulata mälestusi ning esitada küsimusi. 


Osalemine arutelul on tasuta, kuid eelregistreerimisega. Pane end kirja SIIN.


Foto pärineb Vabamu kogudest. Foto kirjeldus: Krasnojarski krai Bogradi rajooni Soni küla Stalini nim. kolhoosi kanala söödakuur. Tagaplaanil vasakul elumaja. Söödakuuri ees istub Elisabeth-Eha (hüüdnimi Liisi) Kollist, kes oli paberite järgi Jaan Kollisti juures veskis öövahiks, kuid kuna Jaan oli veskis nii ööl kui päeval, siis oli Liisil vaba aega ja ta käis koos Helju Siitaniga kolhoosi kana- ja hanekasvatuses tööl. Kanala ja veski asusid lähestikku kolm kilomeetrit Soni külast eemal. Foto aastast 1953.