Sündmused

Muuseumi asutaja Olga 100. sünniaastapäev  

27.–28.06.20

26. juunil möödub okupatsioonide ja vabaduse muuseumi Vabamu asutaja Olga Kistler-Ritso sünnist 100. aastat. Olga oli üks neist paljudest, kes 1944. aastal Eestist põgenes. Peaaegu pool sajandit hiljem tekkis Olgal soov teha midagi, mis inspireeriks tulevasi põlvkondi väärtustama olnut. 1990ndate lõpus annetas Olga koos abikaasaga üle kahe miljoni euro okupatsioonide muuseumi loomiseks. Olga soov ja unistus oli, et Eesti lähiajaloos toimunud kuriteod enam kunagi ei korduks.  Laupäeval ja pühapäeval kutsume kõiki huvilisi osa saama Olga 100. sünniaastapäevale pühendatud programmist Vabamus.  • 100 esimest sünnipäevapiletit märksõnaga „Olga“ hinnaga 5 €

  • Lühiekskursioonid “Naine, kes kinkis Eestile muuseumi” kell 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00 ja 16.00. Osalemine muuseumipiletiga.  

  • Saab vaadata Stanfordi Ülikooli raamatukogu eestvedamisel valminud intervjuufilmi “Naine, kes kinkis Eestile muuseumi” (2013).

  • Muuseumikohvikus saab maiustada Olga koogiga.  Leia sündmus Facebookist.Olga Kistler-Ritso (1920–2013) sündis Ukrainas. Tema venelannast ema suri noorelt ja eestlasest isa Eduardi saatsid bolševikud aastateks Siberi vangilaagrisse. Koos venna Aaduga pidi Olga vaid mõne-aastaselt võtma esimest korda ette põgenikutee – onu abiga õnnestus lastel isakoju pääseda. Et Olga saaks elada stabiilset pereelu, otsustas onu anda vennatütre kasuperre.  

Isa eeskujul läks Olga õppima Tartu Ülikooli arstiteaduskonda ja lõpetas selle 1944. aastal. Sama aasta sügisel põgenes ta Eestist kartes Nõukogude terrori kordumist. Leidnud ajutise peatuspaiga Saksamaa põgenikelaagris, töötas ta silma- ja lastearstina. 1949. aastal emigreerus Olga Ameerika Ühendriikidesse, kus tal õnnestus sihikindla töö tulemusena avada oma silmakirurgia praksis. Dr Olga Kistler-Ritso oli oma erialal tunnustatud spetsialist.  

Olga tütar ja praegune Kistler-Ritso Eesti SA nõukogu liige Sylvia Kistler Thompson meenutab oma ema: “Pärast minu sündi jätkas ta silmaarstina kaks päeva nädalas oma praksises, töötas üle nädala vabatahtlikuna tasuta silmakliinikus ning oli ülejäänud aja pühendunud ema mulle. Ta jagas oma kire ja energia kahe rolli vahel: arst/kirurg ja naine/ema ning sai nende jagamisega imeliselt hakkama. Ta ei muretsenud pisiasjade pärast, mida tollal eeldati “ideaalsetelt koduperenaistelt””. 1960ndate USA jäiku stereotüüpe eirates esindas Olga hoopis tänapäevast karjäärinaist, kes saab edukalt hakkama töö- ja pereelu ühildamisega.  


Olga Kistler-Ritso elulugu peegeldab ehedalt, kuidas okupatsioonivõimudes peitunud süsteemne kurjus ei suutnud murda hingelt vabade inimeste lootust ja usku õiglusesse.

 

Loe Olga elu ja muuseumi loomise kohta lähemalt siit.  

 Aadressi sisestamisel annad nõusoleku Vabamule uudiskirjade saatmiseks. Oma nõusoleku võid sa soovi korral tagasi võtta.