Sündmused

Noorte Vabamu feministlik lugemisring: naiste töökoormus (eesti keeles)

3.04.2021

Noorte Vabamu lugemisringis on seekord teemaks naise rollide jagunemine karjääri ning pere eest hoolitsemise vahel. 3. aprillil arutletakse teema üle eesti keeles Kadri-Mai Kuldkepi juhendamisel. Lugemisõhtud on mõeldud eelkõige 14-19aastastele noortele, kuid osaleda võivad ka teised huvilised.


Vabamu on koos Feministeeriumiga algatanud veebipõhiste lugemisringide sarja, kus avastatakse ja arutatakse naiste õiguste murekohti nii praeguses Eesti ühiskonnas kui ka ajaloolises ja rahvusvahelises plaanis.


Lugemiseks on sel korral Natalja Baranskaja 1970. aastal ilmunud raamat „Nädalast nädalasse”. Baranskaja kirjeldab nädalat naise elus Nõukogude Eestis, illustreerides hästi ühiskonna ja tööandja ootuseid ning märkamatult just naise õlule langevat koormust majapidamise ülal hoidmisel. Baranskaja on raamatu kohta öelnud, et allutas ainest oma enese ning täiskasvanud tütre elust. Raamat on vaid 56 lehekülge ja mõne tunni või ühe õhtuga loetav. Raamat on kättesaadav Tallinna raamatukogudes.


Lühemaks lugemiseks saab valida Feministeeriumis ilmunud lühijutu “#masinpeseb #ahiküpsetab”, mille fookus on samuti naise kohustustel. Lühijutu lugemise aeg on ~5-10 minutit.


Sel korral on osalistele ka väike kodutöö.  


Peale lugemist aruta oma ema ja/või vanaemaga, mismoodi jagunes kodutööde koormus sel ajal, kui Sina väike olid.  


Lugemisgrupi kohtumisel vaatleme veidi lähiajalugu ja ootuseid naise rollile Eestis. Seejärel arutleme üldisemalt tänapäeva naise kohustuste ja võimaluste üle. Fookuses on karjääri ning kodutööde tasakaal, tasustamata töö väärtus, hoolduskoormuse õiglane jaotumine ja muud lugemismaterjalist esile tulevad teemad.


Järgmised eestikeelsed seminarid toimuvad 17.04, 1.05 ja 15.05.


Seminaril osalemine on huvilistele tasuta, kuid vajalik on etteregistreerimine:


Email again:

Ühiskondlikult aktiivsetele noortele suunatud seminarisarja läbiviimist toetab Briti Nõukogu ja Saksamaa Suursaatkond.
Sündmuse visuaalina on kasutatud Evi Tihemetsa teost "Tallinna Madonna". Eesti Kunstimuuseum, graafikakogu, G 10688, EKM j 16692.