Sündmused

Näitus“Miks Eesti? 

Vabamus on avatud näitus „Miks Eesti? 30 aastaga ENSVst e-Eestiks“, mis võtab kokku Eesti digiühiskonna kujunemisloo, saavutused ja heidab pilgu tulevikku. Mängulise väljapaneku ja kõnekate lugude kaudu püüab näitus vastata küsimusele, miks ikkagi sai just Eestist, endisest põllumajandusriigist digitaalne ühiskond ning millised uued väljakutsed ootavad meid ees. 


Näituse kuraator on Henrik Roonemaa ja idee autor Karen Jagodin. Ideelahendus Janno Roos (Ruumilabor) ja Maret Põldre ning Ionel Lehari (Identity). Koomiks Veiko Tammjärv ja Marko Kodres.


Avatud kuni 15.01.2023.
Näituse saamisloost
Digivõimaluste arendamine on meie riigi jaoks olnud üheks võimaluseks majanduslikult ellu jääda ja silma paista. Nii pisikesel riigil nagu Eesti pole selleks maailma vägevatega võrreldes just palju võimalusi.  


Miks just meie ja kuidas me seda teeme? Eestlastes on midagi, mis ei luba meil jääda nähtamatuks. Meis on mingi isemoodi jonn, mis käivitub siis, kui me seisame silmitsi ülesannetega, mille teostamine näib võimatu. Meie digiriigi edulugu on kindlasti üks tõestus sellisest realiseerinud jonnist, mille vilju saame me nautida ise ja näidata uhkusega ka teistele.


Näitus räägib sellest, millistel eeltingimustel sai kasvada Eestist üleilmse digieduloo juhtriik, kuidas on digitaalne ühiskond muutnud nii riigi, eraisiku kui ettevõtja tegevust, millised on tänased uued väljakutsed seoses tehnoloogia arengu ning selle pahupoole – küberturvalisuse ning digikäitumise riskidega ja kuhu viib Eesti riigi uus visioon meie digiühiskonna tuleviku.


Miks see näitus nii eriline on ja kellele seda vaja on? 

Meie digiriigi lugu pole keegi varem nii kompaktselt kokku võtnud. Võib-olla pole selleks ka siiani vajadust olnud. Nüüd aga on kasvanud peale terve põlvkond noori, kelle jaoks on vaja see ajaloo-osa ära kaardistada. Näitusega tahab Vabamu näidata noortele, et sellises riigis nagu Eesti, kus on nii vähe piiranguid ja nii palju võimalusi, võib igaühest saada tuleviku digigeenius. Ja need, kes on Eesti digihüppe ise läbi elanud, saavad näitusel meenutada, milliseid seadmeid on viimase 30 aasta jooksul kasutatud ning kuidas on ühest tavalisest põllumajandusriigist saanud kaasaegne e-riik.  


OKSJON

16.01.23 kl 17.30 toimub Vabamus näituse „Miks Eesti? 30 aastaga ENSVst e-Eestiks“ lõpetamine, mille raames müüme oksjonil maha näituse kõige atraktiivsemad Eesti e-edulugu sümboliseerivad eksponaadid. Oksjonilt saadud tulu kasutame Eesti e-eduloo talletamiseks ja tutvustamiseks järeltulevatele põlvedele. Oksjonit juhib Indrek Kasela. Oksjon toimub koostöös Vaal Galeriiga.

Soovijatel on võimalik oksjonil osaleda.
Oksjonil müüdavate esemete valik ja kogu lisainfo asub SIIN.