Sündmused

Telefonilavastus „Kuuluvusharjutused” 

18.03, 19.03, 20.03, 22.03, 23.03, 24.03

Neljapäeval, 18. märtsil esietendub Vabamu ning Barbara Lehtna etenduskunstitrupi koostöös lavastus „Kuuluvusharjutused”. Tegemist on telefonietendustega, mis annavad igale helistajale võimaluse kuulata talle tundmatu inimese mälestusi ja lugusid oma enda kodust lahkumata.


Lavastus on sündinud rahvusvahelise koostööna ning selle autoriteks on Barbara Lehtna (EE), Jānis Balodis (LV), Katrīna Dūka (LV) ja Nahuel Cano (ARG/NL), kes leidsid üksteist õppides erinevates teatrimagistri programmides Hollandis. Eestis toimuvate etenduste peategelasteks on 16 väga erinevate elulugudega Eestis elavat inimest.


Barbara Lehtna toob välja, et sellise lavastuse etendumine praegusel ajal on enam kui oluline, sest see annab võimaluse saada osa kultuurisündmusest. „Tean, kahtlemata on telefonietendus ebatavaline lavastusvorm, aga ma usun, et telefonikõnede kaudu saab kogeda etendust ja selle esitajaid väga erilisel moel. Kuulajale jääb mulje nagu oleks ta esitajaga samas ruumis, aga samas ei ole ka,” lisas Lehtna.


Kuna lavastuse keskmes on mälukultuur, kuuluvustunne ja kogukonna loomine, algab etendus juba piletiostuga. Iga pileti ostja saab piletiga kaas paki, milles on neli ümbrikku koos telefoninumbrite ja fotodega. Helistades etteantud ajal ümbrikutes olevatele telefoninumbritele, kohtub publik fotode omanikega, kes räägivad ühe loo.


Mõned näited mälestustest ja lugudest:


Ma ei.. ma ei teagi teagi mida tähendab, et keegi, mis tähendab see tunne, kui keegi sind armastab ja ma ei oska seda ära tunda. Et siis, kui oli puberteet ja selline noorus, ja..ja kõik vastastikku armusid... Ja kui kurb on pärast, kui nüüd on välja tulnud, et keegi on olnud minusse meeletult armunud... siis see on mulle niisugune... mis te ajate? Ma mitte kunagi ei osanud ära tunda seda, et ma meeldin millegipärast. Mida tähendab, kui keegi sind armastab? N, 52Et jah, minu jaoks vist kõige raskem osa oli kuidagi see nagu visuaalne representatsioon sellest vihast mis sinu vastu on. Sa nagu füüsiliselt... sa näed kedagi ja sa saad aru, et ta lihtsalt jälestab sind ilma teadmata, kes sa oled või mida sa teed. Ta teab ainult seda ühte asja su kohta. Ja ta lihtsalt.. ta ei näe sind kui inimest, vaid kui ainult seda mingit ideed. See on nagu lihtsalt.. ma ei tea miks, aga selle nägemine enda ees, see tegi midagi minuga. M, 25Ma jätsin puud käiguteele, et kui tagasi tulen, siis teen ära - saan natuke ahjupuid ja kujutad ette.. ma tulen tagasi ja puud on riidas. Kõik on ära lõhutud ja riidas! Ja siis ma saan teada, et kaks 70-aastast memme on need minu jaoks ära lõhkunud ja ära ladunud. No kas ei ole äge? Seega jah, ma ei ole kunagi tundnud, et ma olen sinna külasse sisse tunginud, pigem on mind tervitatud nagu ammu kadunud poega. Vot jah.. kogukond. N, 61Etenduste pileteid saab soetada Fientast ning need tuleb ära osta enne 15. märtsi, et korraldajad jõuaksid publikule postiga saata etenduse jälgimise jaoks vajalikud materjalid.

„Kuuluvusharjutused” etenduvad 18.03, 19.03, 20.03, 22.03, 23.03, 24.03 ja igal päeval toimub kolm etendust, mis algavad vastavalt 19:00; 19:50 ja 20:40. 

Üks etendus kestab 40 minutit.


Lisainstruktsioonid publikule:


  • Etendus toimub üks-ühele tehtud telefonikõnede kaudu
  • Igal ümbrikul on telefoninumber ja kellaaeg, millal sellele numbrile helistada. Palun ole täpne ja helista õigel ajal, isegi kui eelmine kõne lõpeb varem kui oodatud.
  • Publiku roll selles lavastuses on olla kuulaja. Kui etendajat segatakse, on tal õigus kõne lõpetada.
  • Et etendust segamata kogeda, vali palun endale meeldiv keskkond kogu neljakümneks minutiks.
  • Palun lae telefoni aku ja püüa viibida paigas kus on piisavalt levi. Kui kõne peaks mingil põhjusel katkema, palun helista uuesti.


Augustis etendub sama lavastuse Läti variant Riias asuvas Dirty Deal Teatros.
Eesti lavastuse produtsent on okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu, kelle kaasabil ja toel saab lavastus teoks.


Toetajad: Eesti Kultuurkapital (KULKA), Läti Riiklik Kultuurkapital, Riia linnavalitsuse kultuuriosakond, Eesti Vabariigi saatkond Riias