Sündmused

Juuniküüditamise mälestuspäeva ekskursioon

14.06.2021
14. juunil möödub 80 aastat juuniküüditamisest, mille käigus viisid Nõukogude Liidu võimuesindajad vägivaldselt Siberisse üle 10 000 Eesti inimese, kellest tagasi jõudsid vaid vähesed. See päev on rahvuslik leinapäev, mil mälestame küüditamise ja kõiki totalitaarse võimu ohvreid.

Juuniküüditamise mälestuspäeva puhul on Vabamu erandkorras avatud ka esmaspäeval.

Ootame huvilisi ekskursioonile meie püsinäituse teemaruumi “Ebainimlikkus” kell 14.00 ja 18.00. Ekskursioon kestab orienteeruvalt tund aega. Ekskursioonil kõneleme küüditamise põhjustest ja tagajärgedest. Isiklike lugude kaudu räägime inimestest, kes Siberi teekonnad on läbi käinud. Osa neist tuli tagasi, ent paljude teekond katkes igaveseks. Neist lugudest leiab sügavat nukrust, kuid ka lootust. Viimast ei suutnud otsatu kurjus kunagi lõplikult murda. Kas ja mida on meil tänasel päeval neist lugudest õppida?


Registreeri oma osalus siin

Email again:

Väärtustame vabadust ja inimlikkust! #mäletame

Huvilised on oodatud osalema samuti teistel leinapäeva mälestusüritustel.

  • Kell 16.00–17.45 toimub kommunismiohvrite memoriaalis Maarjamäel mälestuskontsert ja -tseremoonia.
  • Varahommikust kuni hilisõhtuni meenutab Tallinnas Vabaduse väljakul avatud „Pisarate vagun” Eesti luuletajate loomingu toel 80 aasta möödumist juuniküüditamisest.

Leinapäeval mälestab Eesti kõiki nõukogude okupatsioonivõimude poolt represseeritud ja nende tegevuse läbi hukkunud inimesi. Eesti kaotas okupatsioonivõimu terrori, võõrriikide alustatud sõja ja põgenemiste tagajärjel ligi 200 000 inimest, s.t iga viienda oma veidi üle miljonist elanikust.

Uuri sündmuste kohta lähemalt siit.Mälestuspäeva sündmusi korraldavad Inimõiguste Instituut, Eesti Mälu Instituut, Justiitsministeerium, Eesti Üliõpilaskondade Liit, Eesti Õpilasesinduste Liit, Eesti Noorteühenduste Liit, okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu, Eesti Memento Liit ning represseeritute mälestusorganisatsioonid.