Sündmused

"30 vabana elatud aastat" sündmuste sari

19.–21.08.2021

20. augustil möödub 30 aastat Eesti iseseisvuse taastamisest. See ootusärev ja emotsionaalne hetk, mil Eesti Vabariigi Ülemnõukogu võttis 69 poolthäälega vastu otsuse Eesti riiklikust iseseisvusest, on veel paljudel meeles. Tookord kätte võidetud vabadust tuleb väärtustada ja selle taastamist tähistada. Tee seda koos meiega! Sel aastal ootame eriprogrammile lausa kolmel päeval. Põnevaid tegevusi jätkub kõigile. Alustame tähistamist kontserdiga ning jätkame mitmete  töötubadega, osaleda saab eriekskursioonidel, panna end proovile mälumängus ning tutvuda taas kätte võidetud vabaduse looga.

19. august

 • Kell 18 kontsert-vestlusõhtu "30 vabana elatud aastat". Taasiseseisvumisajaga seonduvaid hittlugusid mängib Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli Bänd.
  30 aasta taguseid lugusid Eesti muusikaelu kujunemisest ning muusika rollist taasiseseisvumise loos räägivad Jaanus Nõgisto (omaaegne ansamblite InSpe ja Ruja kitarrist) ja Jüri Makarov (Rock Summeri festivali isa ning peakorraldaja).

  Iseseisvuse taastamise aeg oli muusikute jaoks eriline aeg. Esinemisvõimalused Nõukogude Liidu lavadel kadusid, kuid tasapisi hakati lääne poole vaatama ja Eestisse saabusid esinema ka esimesed välismaised artistid. Kui teistmoodi oli muusikute elu siis ja milliseks on see kujunenud täna, seda õhtu esinejad läbi värvikate lugude kuulajatele tutvustavadki. Eripilet saadaval Fientas ja tund enne algust kohapeal.

 

20. august

 • Rinnamärkide meisterdamine kell 11-16. Vabamu Eesti-teemaliste rinnamärkide meisterdamine (igale vanusele). Tasuta!
 • Nukufilmi Lastestuudio lamenuku töötuba kell 11-13. Sobilik 7.-10-aastastele lastele. Eelregistreerimisega
 • Nukufilmi Lastestuudio joonisfilmi töötuba kell 13.15-15.15. Sobilik vanusele 9 +. Eelregistreerimisega

Töötubades katsetatakse ise animatsioonide tegemist. Proovitakse läbi kõik animatsiooni tegemise olulised osad loo väljamõtlemisest kuni monteerimise ja helindamiseni. Soovi korral võib võtta kaasa oma laetud akuga nutitelefoni, et õppida animatsioonide tegemist iseseisvalt. Telefoni on vaja lisada rakendus Stop Motion Studio (lamenuku tehnika) või FlipaClip (joonisfilmi tehnika).

 • Mälumäng “30 aastat vaba Eestit” 14-15. Mälumäng toimub MeluMängu eestvedamisel. Osalema on oodatud kuni 5-liikmelised rühmad ja küsimusi leidub nii noorematele kui vanematele. Registreeri oma meeskond.
 • Ekskursioonid

11.00-12.00 Vabaduse ja taastamise radadel EST. Osalemine muuseumi piletiga.  

12.00-13.00 Vabaduse ja taastamise radadel RUS. Osalemine muuseumipiletiga.  

14.00-15.00 Vabaduse ja taastamise radadel ENG. Osalemine muuseumipiletiga. Jääb ära!

 

21. august

Ekskursioonid

 • Kell 11-12 ringkäik iseseisvuse taastamise radadel Henn Karitsaga.

Ringkäik Balti keti korraldaja ja endise Kodukaitse liikme Henn Karitsa juhtimisel kuuleme nii Balti keti korraldamisest kui barrikaadide rajamisest Toompeale. Ringkäik algab Vabamu eest ja kulgeb üles Toompeale.  

 • Kell 13-15 ringkäik iseseisvuse taastamise radadel Trivimi Vellistega.

Ringkäigul EMS-i aumehe ja esimese esimehe ning Kodanike Komiteede liikumise algataja Trivimi Velliste juhtimisel tutvume paikadega, mis on seotud kolme aastakümne taguste sündmustega Tallinnas. Ringkäik algab Omaaegse Eesti Muinsuskaitse Seltsi peakorteri eest (Kentmanni 8b), kulgedes läbi vanalinna Muinsuskaitse Seltsi tänase peakorterini Pikk 46.

 • Kell 15-16 ringkäik iseseisvuse taastamise radadel Lagle Parekuga.

Ringkäik endise dissidendi, ERSP asutajaliikme ja Eesti Kongressi liikmega Lagle Pareku juhtimisel viib meid tagasi Hirvepargi sündmuste juurde. Ringkäik algab Vabamu eest ning viib edasi Hirveparki.

PS!  Ekskursioonide pileteid on piiratud koguses ja neid saab soetada Fientast kuni 20.08 ja jaguvuse korral 21.08 Vabamust.

KGB vangikongidesse pääseb
 20.-21. augustil soodustingimustel
 • KGB vangikongidesse (Pagari 1) pääseb 19.-20. augustil soodustingimustel, hinnaga 2 €/pilet.
 • Avatud näitus "Kui palju maksab inimene". Gulagi vangilaagrist pääsenud Jevfrosinja Kersnovskaja mälestustel ja piltidel põhinev näitus toob külastaja ette 17 unikaalset reproduktsiooni tema joonistustevihkutest.

Covid-19.
Vastavalt valitsuse kehtestatud reeglitele saab muuseumi siseruumides viibida ühe alljärgneva tõendi esitamisel:

• COVID-19 vaktsineerimiskuuri tõend;
• COVID-19 haiguse läbipõdemise tõend (kuni 6 kuud peale läbipõdemist);
• negatiivse PCR testi tõend (mitte rohkem kui 72 tundi vana).

Kohustus ei kehti alla 18. aastastele lastele ja noortele. Lisainfo: www.digilugu.ee