Ajutised näitused

Vabaduse piirimail

1.10.2020–31.01.2021

Vabadus Euroopa Liidus liikuda, elada, töötada ja õppida on eestlastele väga oluline – seda toetab üle 90% Eesti elanikest. Me oleme väga kiiresti harjunud selle vabadusega. Koroonakriisis purunes see vabadus kiiresti, kui riigid ükshaaval ning teistega nõu pidamata oma piirid sulgesid.

 

Just praegu on sobiv hetk meenutada meile vaba liikumise tähtsust. Alates 2007. aastast on fotograaf Valerio Vincenzo rännanud Euroopas üle 20 000 km ning jäävustanud kümneid paiku, kus varem kulges riikide vaheline piir. Oma fotodes tabab ta nähtamatut, mida enam ei ole ja näitab sellega, et kunagi vaid unistuseks olnud visioon ühtsest piirideta Euroopast on saanud tõelisuseks.

 

Tähistamaks 30 aasta möödumist Ida- ja Lääne-Saksamaa ühinemisest ning käesolevat Saksamaa eesistumist Euroopa Liidu Nõukogus on tänu Saksa Liitvabariigi suursaatkonna toetusele Vabamu galeriis võimalik vaadata näitust „Vabaduse piirimail“, mis esitab positiivsel ja lihtsasti mõistetaval moel ülevaate Euroopa ühendamisest.

 

Näituse avab aktuaalne paneeldiskussioon piiride tähtsusest tänases maailmas. Me olime Euroopas harjunud vabadusega ületada riigipiire, sõita kerge vaevaga ühest riigist teise ning kodakondsuse järgi erinevuse tegemine või sissesõiduluba olid tuttavad vaid ajaloo näidetena. Ülemaailmses koroona kriisis vabadus rahvusvaheliselt liikuda vähenes ja paljud riigid on valinud oma piirid sulgeda.

Hannes Rummi juhitud paneeldiskussioonis küsitakse, mida tähendab piiride taas tekkimine meie väärtusruumile ja vabadustele. Vestlevad näituse autor Valerio Vincenzo, Eesti välispoliitikat uurinud Piret Kuusik, fotograaf Kaupo Kikkas ning migratsiooniuurija ja Vabamu direktor Keiu Telve.

 

Tasuta ingliskeelne paneeldiskussioon toimub 1. oktoobril kell 16.00 meie konverentsisaalis. Osalemine on etteregistreerimisel.

Veebiülekannet paneeldiskussioonist saab jälgida meie Facebooki lehelt.


Rohkem infot näituse kohta leiad siit.

Rohkem infot fotograaf Valerio Vincenzo kohta leiad siit.