Ajutised näitused

Balti kett 30. Üks ajalugu kaks miljonit lugu

23.08–30.11.2019
See liigutav elamusnäitus Telliskivi Loomelinnakus on 600 kilomeetrisest katkematust inimketist Tallinnast Riiani ja kuni Vilniuseni välja 23. augustil 1989. Tavaliste inimeste lugudel põhinev näitus viib külastajad heli- ja mälumaastiku kaudu mõtlemapanevale vabadustahtest rääkivale ajaloolisele rännakule.

Käesoleva aasta 23. augustil möödus 30 aastat Balti ketist. Molotovi-Ribbentropi pakti vastu suunatud meeleavaldusest võtsid osa kokku ligi 2 miljonit eestlast, lätlast ja leedukat. Kella seitsmeks läbis 30 aastat tagasi kolme riiki tihe ja katkematu inimkett. Tegemist on ühe suurima rahumeelse massimeeleavaldusega maailmas, mis demonstreeris Eesti, Läti ja Leedu iseseisvuspüüdlusi ning sillutasid tee Ida-Euroopa vabanemisele.

Näitus „Balti kett 30. Üks ajalugu, kaks miljonit lugu“ asub Telliskivi Loomelinnaku ajakoridoris (Telliskivi 60a/5, Tallinn).
Sissepääs on LIFT99 peauksest.

Täispilet 4 €
Sooduspilet 3 €

Meie näitusel kõlavaid helifaile saad kuulata siit.


Näituse publikuprogrammid

Telliskivi Loomelinnaku ajakoridoris


10. september kl 18.00 –
Demokraatiapäevale pühendatud arutelu "Vaba sõna levik tsensuuris ja infomüras". Loe lähemalt ja registreeru sündmusele siin.

24. september 18.00 – Balti kett läbi korraldajate silme.
Näitusele tulevad külla Rein Ruutsoo, Rein Veidemann ja Henn Karits. Modereerib Helen Lausma-Saar. Loe lähemalt ja registreeru sündmusele siin. 

8. oktoober kl 18.00 – Balti kett, 1989. aasta ja muusika.
Näitusele tuleb külla Jaak Johanson. Loe lähemalt ja registreeru sündmusele siin. 

22. november kl 18.00 – Tegusate Eesti Noorte arutelu “Mis on lumehelbekeste generatsiooni Balti kett?" Loe lähemalt ja registreeru sündmusele siin.

Osalemine näitusepiletiga
Täispilet 4 €
Sooduspilet 3 €23. august 1989 ja Balti kett – küsimus ei olnud selles, kas minna, vaid pigem, kuidas minna.
(Ptk 4 – Iiris)


Meenuta oma Balti keti lugu

Mida Sina tegid Balti keti ajal? Kui Sul on seoses Balti ketiga elamuslik lugu või soovid annetada mõne eseme, mis on selle ajaloolise sündmusega seotud, siis kirjuta okupatsioonide ja vabaduse muuseumi Vabamu aadressil info@vabamu.ee. Kõik saadetud materjalid talletatakse, et ajalooline hetk Baltimaade vabaduse loost jääks tulevastele põlvedele tutvumiseks.Kutsu näitus „Balti kett 30. Üks ajalugu, kaks miljonit lugu“ kooli

Terve õppeaasta vältel on võimalik kooli tellida Telliskivi Loomelinnakus avatud elamusnäituse „Balti kett 30. Üks ajalugu, kaks miljonit lugu“ juurde loodud plakatnäitust, mis koosneb 11 stendist. Näitus käsitleb kronoloogiliselt nii Balti ketile eelnenud kui ka järgnenud sündmusi Eestis ja maailmas. Plakatnäitust ilmestavad osalejate mälukillud ning fotod, samuti poliitikute Balti keti järgsed sõnavõtud, mis näitavad 30 aasta taguse sündmuse mõju maailmale. Näitus sobib ilmestama nii laulva revolutsiooni kui ka kodanikualgatuse teemasid põhikoolis ja gümnaasiumis.

Kui soovite näitust oma kooli tellida, siis kirjutage palun aadressil aive@vabamu.ee. Näituse rentimine on tasuta, kuid oma transpordiga.


Broneeri ka Balti keti muuseumitund aadressil broneering@vabamu.ee.


Balti keti lugu on ka Molotovi-Ribbentropi pakti avalikustamise lugu

23. augustil möödub 80 aastat Molotovi-Ribbentropi pakti sõlmimisest. 1939. aastal jagati Ida-Euroopa Molotovi-Ribbentropi pakti salaprotokollidega NSV Liidu ja Saksamaa huvipiirkonnaks ning oli sellega aluseks aastakümnete pikkusele okupatsioonile Balti riikides. MRP sõlmimise 50. aastapäeva puhul, 23. augustil 1989, otsustati korraldada Balti riikides midagi enneolematut. Vaid kuuajase ettevalmistusega kutsuti ellu sadu tuhandeid inimesi kaasanud massimeeleavaldus. Kätest kinni hoidvatest inimestest koosnev Balti kett lookles Tallinnast läbi Riia kuni Vilniuseni. Meeleavaldusel oli selge tähendus. Sellega anti maailmale teada, et Eesti, Läti ja Leedu ei ole leppinud oma iseseisvuse kaotusega ning nende riikide vabadus tuleb taastada.Näitus on valminud okupatsioonide ja vabaduse muuseumi Vabamu, Riigikantselei, Välisministeeriumi ja Kultuuriministeeriumi koostöös.