Uudised

Jõulud Vabamus

Kui mõtled, mida Covid-19 tingimustes jõulude ajal teha, siis Vabamu pakub selleks mitmeid võimalusi.Suurtele, väikestele, peredele, töökollektiividele ja kooligruppidele suunatud ekskursiooni käigus jalutatakse mööda Tallinna vanalinna ning räägitakse mälestuste ja isiklike lugude kaudu jõulutunde hoidmisest ning pühade tähistamisest Eesti NSV-s.

Ringkäigul kuuleb, milliste sõnumitega jõulukaarte saadeti 70ndatel ja 80ndatel ning kuidas hangiti kaarte, mille pilt ei pruukinud võimudele meeldida. Lisaks saab teada, kuidas hoiti jõulutunnet ja millist rolli mängisid koolid jõulutraditsioonide säilitamisel. Juttu tuleb ka ametlikest nääripidudest, näärivanast, tema abilistest Lumehelbekesest ja päkapikust.

Kooligruppidele ja töökollektiividele suunatud jõuluprogrammis räägime jõulude tähistamisest Eestis nõukogude režiimi ajal läbi mälestuste ja isiklike lugude. Programm algab muuseumiringkäiguga, kus vaatame okupatsiooniaja igat kümnendit ja uurime, kuidas sel ajal pühi peeti.

Sooja joogi ja suupistete kõrvale pajatame mälestusi, lugusid ja meeldejäävaid seiku enda või oma perekonna traditsioonidest ja juhtumistest, mis annavad hea võimaluse üksteist paremini tundma õppida ja erinevatest jõulukommetest osa saada!

Vaata lähemaltKoolidele suunatud muuseumitunnis uurime, kuidas peeti võimude kiuste jõule ka siis, kui riik nende tähistamist ei soosinud. Miks asendati jõulupeod koolides ja lasteaedades nääripidudega? Kuivõrd erineb näärivana jõuluvanast? Kuidas tähistada jõule ja meeles pidada lähedasi, kui nemad on kaugel ja sul on lauale panna vaid tükike leiba? Läbi eluliste näidete uurime, kui palju erinevad teineteisest tänaste jõulude ja nõukogudeaegsete nääride traditsioon. Uurime nii pilte, kirju, nääriehteid ja kui mälestusi nõukogude ajast.

Muuseumitunni lõpuks valmib igal lapsel taaskasutus materjalidest jõuluehe. Täpselt nii nagu kasutasid meie esivanemad jõulutunde loomiseks ära käepäraseid materjale.

Vaata lähemalt


Lahtiolekuajad

K–P 11.00–18.00

  • 23.–26.12 oleme suletud
  • 31.12–01.01 oleme suletud


Nõukaaja jõulufotode kogumisaktsioon


Käimas on nõukaaegsete jõulufotode kogumisaktsioon, mille eesmärgiks on leida tõendusmaterjali jõulude tähistamisest keerulisel nõukogude okupatsiooni ajal. Kogumisaktsioon kestab 27. detsembrini, misjärel pannakse saadetud fotode paremik üles meie Facebooki lehele.

Jõulude tähistamise kombed on ajas muutunud. Me teame, et esimese Eesti Vabariigi ajal käidi jõulude ajal kindlasti kirikus. Nõukaajal olid jõulud kui kiriklik püha keelatud, kuid neid tähistati siiski. Vargsi toodi tuppa kuusk, valmistati traditsioonilisi pühade toite, oodati jõuluvana, lauldi jõululaule või kuulati neid Ameerika Hääle vahendusel raadiost. Taasiseseisvunud Eestis on jõulud taas au sees, kuid need pole enam niivõrd kiriklikud pühad, vaid rohkem perega kokkusaamise ja kokkuhoidmise pühad.

Vaadake läbi oma fotokogud ning saatke meile pilte, mis ilmestaksid hästi seda, kui teistmoodi või kui erilised olid nõukaaja vargsi peetud jõulud. Oodatud on fotod erilistest jõuluvanadest, jõulukuuskedest, jõulumängudest, kaunistustest jne.

Fotosid kogume digitaalsel kujul. Selleks võib teha paberkandjal fotost mobiiliga või skaneeritult võimalikult hea kvaliteediga koopia ning edastada see koos kommentaariga aadressile info@vabamu.ee.