Nõukogude Eesti

Photo

Võimu juurutamine

Uksest sisenedes jõuame esialgu hämarasse ruumi mõõtudega umbes 4x2 meetrit, mille kõiki seinasid katavad nõukogude aegsed propagandaplakatid ja loosungid. Uksest paremale jääval seinal on punasel taustal must meheprofiil, millel suur valge kiri “LENIN - SINU MÕTTED TEOSTUVAD!” Ukseseinal on mitme postri kollaaž, millest ühel on kujutatud valvelseisakus pioneeritüdrukut ning venekeelne kiri “VSEGDA GOTOV!” Ja aastaarv 1987.

Ukseseina vastasseinas on suur plakat rahvariietes inimestest lillede ja akordioniga. Pildi all on kiri Elagu 1. mai. Pidutseva rahva kohal on Stalini ja Mao portree ning nende ees on kiri “Stalin see on rahu!” Uksest vasakule on kogu ruumi laiuses ava järgmisesse ruumi.

 

Järgmisel ruumil puudub konkreetne kuju vaid on palju erinevaid nurkasid. Nurkade taga on suured maast laeni klaasvitriinid, mille ees on punasest sametist kuldse paelaga kardinad. Ukseavast paremale jäävad trellid, mille taga on raamatud üksikute aukude/vahedega raamatute vahel. Otsesein on umbes 45 kraadise nurga all sinist värvi ja selle ees on kolm musta väikest klapptooli. Seistes seljaga ukseava poole jääb paremale suur kuldne viisnurk, millel on kolm puutetundlikku ekraani. Viisnurga kohal laes on suur umbes 4m diameetriga ümmargune pilt Stalinist.

 

Ukseseina vastas 45 kraadise nurga all oleva seina taga on nurk koos klaasvitriini seinaga, millel ümmargune suur ketas diapositiividega ja väikese vaateavaga.

 

Ukseseinast paremal viisnurga taga on vitriin metsavendlusest.

Vitriinist vasakul on ava, mida mööda saab minna lastele mõeldud metsavendade rajale kus on puulaastudest maapind ja vineerist erinevatel kõrgustel puuvõrad.

Ukseseinast läheb ruum paremale edasi ning sellest paremale jääb klaasvitriin kaasaminekust ja kohandumisest. Vitriini seina vastasseinas on kaks musta klapptooli ning uks järgmisesse ruumi.

Ruum on mõõtudega umbes 4x2 meetrit. Ukseseinast vasakule ja osaliselt ka otse on suur maast laeni klaasvitriin, mille taga on neli suurt postamenti esemetega.

Otseseinas klaasvitriinist paremal on sinisel taustal puutetundlik ekraan ja selle all must väike klapptool. Ukseseinas uksest paremal seina keskel on veel üks puutetundlik ekraan.


Ukseseinast vasakul on ava järgmisesse ruumi.

Nõukogude Eesti argipäev

Ruum on mõõtudega umbes 11x5,5 meetrit. Kogu ruum on poolseintega jagatud 4 osasse. Esimene osa umbkaudsete mõõtudega 2x 5,5 meetrit kujutab endast Tallinnas Õismäe linnaosa maju, kus vahelduvad päev ja öö. Eritasapinnalised seinad on kaetud õismäele iseloomulike majade fotodega.


Järgmine osa kogu ruumist on jagatud kaheks toaks mõõtudega umbes 2x2. Paremale jääb virtuaalreaalsuse ruum, mille kõik seinad on kaetud nõukogudeaegsete

ajalehtedega ning maas on hall vaip. Ruumi otseseinas on ekraan, kus näitab ruumi, milles viibib inimene, kes kasutab virtuaalreaalsuse aparaati. Vasakul seina ääres on üks madal nõukogudeaegne pruun kapp, millel lapid aparaadi puhastamiseks ning karp, milles hoitakse aparaati. Ruumi laes otsaseinast paremal nurgas ripub kaks ja ukseseina vasakus nurgas ripub üks nõukogude eestis enimkasutatud laelamp.

Virtuaalreaalsuse ruumi vastasruum kujutab endast nõukogude Õismäe korteri elutoanurka. Ruumi seinasid katavad 8 nõukogude ajal kasutatud tapeeti Seina ääres on peenikestel jalgadel kahe väikese valge sahtliga telekakapp ning selle peal suur kineskoop telekas. Telekast paremale jääb söögilaua tool, mis on kaetud pruuni heegeldatud linaga ning telekast vasakule jääb tugitool millele pandud pruun ruuduline tekk.

Viimane osa ruumist - vasakule jääb nõukogude aegne Õismäe köök ning paremale seina jääb kaks ust, millest esimene viib edasi järgmisesse ruumi. Ukseseinast otse vaadates on varuväljapääsu uks.

Köögi vastasseinas on uks, mis viib edasi pikka kitsasse koridori mõõtudega umbes 1,5 x 6,5. Koridori seinad on betoonist. Koridori lõpupoole jääb paremat kätt sein 14 A4 mõõdus fotokollažiga. Fotodel on kujutatud Nõukogude Eesti igapäevaelu. Ukseseinast vasakule jääb sein, mis umbes 3 meetri pärast läheb umbes meeter laiemaks. Laiemaks läinud osa seina on kleebitud seinamõõtudes foto neljast poisist, kellest kaks on pioneerid ning kes seisavad veeautomaadi kõrval ning joovad klaasidest vett. Koridori otsaseina ja vasaku seina nurgas seisab suur nõukogudeaegne gaseeritud vee automaat, mille peal on ühekordsed topsid. Automaadi ees maas prügikast. Otsaseinas koridori sisse toonud ukse vastas on uks. Uksest sisenedes liigume edasi lifti, mis viib meid 2. korrusele ja järgmisesse ruumi. Lifti uksed tuleb avada ise.