Näituse pikk koridor

Photo

Näitusele pääseb muuseumipoe riiuli ja riidenagi vahel asuvast uksest. Liikudes eesruumist näitusele, tuleb astuda veidi allapoole. Seejärel on otse ees koridor mõõtmetega umbes 1,5 × 15 m.

Kui seista seljaga näituse sissepääsu poole, jääb vasakut kätt umbes kahemeetriste vahedega kuus kongi ukseava, otsaseina roheline kapp ja paremale seinale 26 alumiiniumist infotahvlit. Koridori põrand on tasane.

Paremale jäävatel infotahvlitel on aastaarv, üks foto ja pildiallkiri. Tahvlid paiknevad seinal kahes reas, moodustades ajatelje: ülemises reas maja ajalooga ning alumises Eesti ajalooga seotud sündmused. Näiteks on 1939. aasta infotahvlil mustvalge foto Punaarmee saabumisest Eestisse. Diagonaalis üle foto on sõidutee, millel liigub ülevalt vasakult nurgast alumise parema nurga poole üksteise järel üheksa veoautot. Autokastides istuvad relvastatud sõdurid. Sõiduteest vasakule jääb heinamaa, mille serval seisab rühmiti kuus inimest. Sõiduteest üles paremale poole jääb heinamaa, mille taga paistab raagus metsatukk.

1944. aasta infotahvli mustvalgel fotol on Pagari 1 kõrvalmaja sisehoov, mille maapinnast leiti esimesel okupatsiooniaastal tapetud inimeste surnukehad. Pildi esiplaanil on kaks puidust kirstu, kaaned avatud, ning neis lebavad kõdunemistunnustega surnukehad. Vasakpoolse kirstu juures on mütsi ja villase pika mantliga mees, kes kummardub, sigaret suus, kirstu kohale. Esiplaanil olevate kirstude taga on kaks avatud kirstu, mille ümber toimetab kolm kaabudes ja pikkades mantlitest keskealist meest, kaks neist näitavad näpuga kirstude poole.