Kongid ja kapp

Photo
Esimene kong

Kui olla seljaga ukseava poole, jääb paremale külgsein, millele näidatakse videot, vasakule sein, mille ääres on pink.
Videos joonistab naise käsi liivale ja kustutab liivalt pilte Eesti lähiajaloost. Käsi joonistab Pagari 1 hoone, Tallinna vanalinna silueti, raudteerööpad ja küüdivaguni, valvetorni ja okastraadiga piiratud vangilaagri värava ning vangilaagri madalad barakid.
Edasi kongi paremas seinas, tagumises nurgas akna kõrval on kõrgem ruudukujuline põrandaosa, kus on kinni valatud kunagised kanalisatsiooni- ja veetoru.
Ukseava juures, kohe vasakut kätt, uksega samas seinas on infotahvel pealkirjaga „Sissejuhatuseks“.
Astudes ukseava juurest paar sammu edasi, on vasaku seina ääres kitsas pruuniks värvitud puidust pink, mille iste on 30 cm lai ja 190 cm pikk, pingi kõrgus on 50 cm. Kogu seina ulatuses on seinast välja eenduv istekohasarnane krohvitud seinaosa, mis on pingiga samal kõrgusel ja jääb pingi taha.

Teine kong

Kui seista ukseava poole seljaga, jääb nii paremale kui ka vasakule kolm maast laeni ulatuvat varrast, millel igaühel pööratav infotahvel mõõtmetega 40 × 35 cm. Ukseseina, vasakule jääb infotahvel pealkirjaga „Poliitiline terror 1940–1941“.
Pööratavate infotahvlite ühel pool on portreefoto kongides viibinud inimestest ajast, mil nad olid vabaduses, ning teisel pool KGB toimiku juurde tehtud külg- ja otsevaates mustvalge foto koos vangistatu slaavi tähtedes kirjutatud nime ja sünniaastaga. Fotode all on tutvustavad tekstid vangistatu nime, sünni- ja surma-aasta, karistuse paragrahvi ning lühikeste juhtumikirjeldustega. Näiteks saab ülevaate metsavennast Hirmus-Antsust, riigivanemast Karl Akelist ja kooliõpilasest Ageeda Paavelist.
Kongi tagumises vasakus nurgas on kõrgem aste, millel kunagise kanalisatsiooni- ja veetoru jupid.

Kolmas kong

Kui seista ukseava poole seljaga, on nii paremal kui ka vasakul seinal ekraan, kus mängib sama video. Kongi keskel on laud ja kaks eri värvi taburetti. Vasakul ukseseinal infotahvel teemal „Ülekuulamised ja repressioonid alates 1944. aastast“.
Küljeseintel näidatavas lühivideos on tumedal taustal mehe sinised silmad ning seejärel tekstina venekeelse intervjuu tõlge eesti ja inglise keelde. Intervjuud kuuleb kõlaritest.
Kongi keskel oleva 100 × 72 × 60 cm mõõtmetega laua värv on osaliselt maha koorunud ning pruuni värvi alt paistab välja erksinist. Mõlemal pool lauda on nelja jalaga taburetid, üks pruun, teine helesinine. Toolidele on võimalik istuda. Laual põleb must kupliga valgusti, mille alumine ja ülemine osa on ümara kujuga. Laual on kahed venekeelse kirjaga „Delo“ pappkaaned, mille vahel asub kirjutusmasina kirjas kirjutatud eestikeelne dokument „Kuidas käituda ülekuulamisel. Juhis teisitimõtlejatele, 1977. samizdat.“. Sarnast, kongis olevat lauda on kujutatud ka ajatelje fotol 1954. aasta juures, millel ülekuulamisruum. Nii fotol kui ka kongis oleval laual ja pruunil toolil on jalgade küljes metallist klambrid, mis võimaldasid mööblit põranda külge kinnitada.
Kongi paremas tagumises nurgas on põrandal kõrgem koht, millest ulatub välja madal torujupp.

Neljas kong

Kui seista siin neljandas kongis seljaga ukseava poole, jääb paremale kolm seinale kinnitatud vanglaust, kongi keskele kolm musta klapptooli. Kohe vasakul, ukseseinal on infotahvel „Stalini-järgne ajastu“. Kongi vasakus tagumises nurgas on kanalisatsioonitoru ava ning põrandast ulatub välja lühike torujupp.
Kolmest vanglauksest kõige parempoolsem uks mõõtmetega 172 × 71 cm on puidust ja tumerohelist värvi, ukse keskel üleval on must ristkülik, mille keskel valge värviga nr 8, selle all uksesilm. Ukse keskel paikneb luugiava, mis on ümbritsetud musta joonega, millest moodustub uksele must ristkülik. Luugiavas ekraan, millel jookseb helita video Pagari 1 kongidest 2000. aastal.
Keskmine uks mõõtmetega 172 × 83 cm on puidust ja pruuni plekiga üle löödud. Ukse ülemisel kolmandikul on uksesilm, keskel, umbes vöö kõrgusel, luuk, mis avatud ettepoole. Luugiavas ekraan videoga, mille teksti saab kuulata ukse riivi küljes rippuvate kõrvaklappide kaudu.
Kolmas, kongi otsaseina poolsem uks mõõtmetega 180 × 57 cm on puidust ja pruuni plekiga üle löödud. Ülemisel kolmandikul asuv uksesilm on kaetud klapiga, selle all on riiviga suletud luugiava.

Viies kong

Enne kongi sisenemist on kohe paremat kätt infotahvel pealkirjaga „Kong 8“, millel infotekst ja üksteise all kaks fotot. Ülemisel mustvalgel fotol on Pagari tänava kong II maailmasõja ajal. Foto on pildistatud kongi vasakust nurgast. Kongi seinad ja lagi on valged, üksteise kõrval seina ääres asub kuus kunstnahaga kaetud lavatsit, nende kohal seinal voodikanduritel veel kaks lavatsit. Üks põrandal asuvatest lavatsitest on seinale tõstetud. Iga lavatsi juures on taburet ning ruumi keskel ovaalne laud.
Alumisel, värvilisel fotol on nelja lavatsiga keldrikong Raua tänava majast. Ruumi parema ja vasaku seina ääres on lavats ja selle kohal narilavats. Paremale põrandale jääval lavatsil on pappkastide hunnik.
Viienda kongi uks avaneb väljapoole ja on enamasti avatud. Kong, mille mõõtmed on 3,9 × 2,6 m, on kõige suurem. Kongi astudes tuleks olla ettevaatlik, sest kongi põrand on kõrgem kui koridori põrand.
Kui seista seljaga sissepääsu poole, jääb parema seina äärde lavats ja valamu ning vasaku seina äärde kaks lavatsit. Vasakul ukseseinal paikneb infotahvel pealkirjaga „Kong 8“. Ukse vastasseinas on läbipaistmatuks värvitud klaasidega aken, nagu on ka teistes kongides.
Põrand on kaetud pruuniks värvitud puidust laudadega, värv on kulunud. Kongi seinad ja lagi on ühtlaseks krohvitud ja valgeks lubjatud.
Kui seista seljaga kongi ukse poole, on paremal puidust tänapäevane viimistlemata lavats mõõtmetega 175 × 64 × 50 cm. Lavatsi kohal umbes 50 cm kõrgusel on seinal kaks kolmnurkset rauast liigutatavat roostetanud voodikandurit, mis võivad olla nii lahtises kui ka kinnises asendis. Külastaja saab neid ka ise liigutada. Lahtiselt ulatub kandur seinast 50 cm kaugusele. Lavatsist edasi on seinal hele poolkaarekujuline roostelaikudega valamu. Paremas tagumises nurgas ebaühtlane kivipõrand ning põrandast eenduv torujupp.
Kogu kongi vasakpoolse seina pikkuses on kaks vanaaegset puidust lavatsit mõõtmetega 175 × 64 × 50 cm. Need pärinevad Raua 12 elumaja keldrist. Lavatsite kohal on voodikandurid.

Kuues kong

Kui seista seljaga ukse poole, jääb paremale sein, mille ääres pink, ja vasakule kolm kriiditahvlit.
Paremal olev pruun seljatoeta pink kõigub, kui sellele istuda. Pingi peal on kirjutamisalused, millel paberilehed pealkirjaga „Minu vabadus“. Paberile saab kirjutada, mida tähendab vabadus sinu jaoks, ja seejärel kinnitada sildi pesulõksuga kongi tagumises paremas nurgas olevale suurele mustale noolekujulisele tahvlile, millel kiri „Milline vabadus on sinule kõige olulisem?“. Parempoolne külgsein on põrandast 150 cm kõrguselt helesinine, värv on kulunud. Paremas seinas laealuses osas on eenduv nurk, mille sees võrega kaetud ventilatsioonišaht.
Kui olla kongi ukseava poole seljaga, jääb vasakut kätt ukseseinale infotahvel pealkirjaga „Meie missioon“. Vasakul külgseinal on kolm musta kriiditahvlit. Tahvli allservas on sahtel, kus sees on värvilised kriidid. Iga tahvli ees on must klapptool. Vasakus tagumises nurgas kanalisatsioonitoru ava ning madal torujupp.

Kapp

Kui viimasest kongist väljuda, on kohe vasakut kätt ja ühtlasi pika näitusekoridori lõpus roheline puidust kapp ehk boks ehk pinal, mida kasutati uurimisaluste piinamiseks. Kappi on võimalik sisse minna. Kapi uks avaneb väljapoole vasakule ning on tavaliselt suletud väikese haagiga. Kapil puudub lagi. Kui seista näoga kapi poole, jääb vasakut kätt seinale infotahvel pealkirjaga „Repressiivorganite poolt ülekuulamisel kasutatud kapp“.