E-õppematerjal

Kirjad Kasahstani vangilaagrist. Emaarmastus kirjade kaudu aastatel 1954–1956

Photo

Videosarjas "Kirjad kodustele: hoiame ühendust" loeb Vabamu meeskond ette katkendeid raamatust „Kirjad Kasahstani vangilaagrist. Emaarmastus kirjade kaudu aastatel 1954–1956“. Perekondlikest suhetest, unistustest, keerulistest aegadest ja kaugetest vahemaadest rääkivad kirjad toetavad ennekõike 9. klassi ja gümnaasiumi ajalootunde, kus käsitletakse 20. sajandi inimsusevastaseid kuritegusid.

 

Raamatu autor Ilme Ristla on koondanud enda ja lähedaste kirjad ajast, mil tema ema Hilda Sikut viibis vangilaagris. Ilme oli kõigest 11-kuune, kui suri tema isa ning kolmeaastane, kui Nõukogude võim määras tema emale 1948. aastal § 58 alusel 25 aastat sunnitööd Kasahstani vangilaagris. Ilme jäi onu pere ja vanaema hoolde. Kuus aastat ei teadnud nad Hilda saatusest midagi.

 

Kirjavahetus algas pea poolteist aastat pärast Stalini surma. Esimene kiri saadi emalt 1954. aastal ning see oli kirjutatud vene keeles. Kõik kirjad läbisid range kontrolli, mistõttu Hilda kirjadest ei tulnud kunagi välja tõelisi vangilaagri raskusi. Selle asemel kirjutas ta oma igapäevast ning püüdis leida ka kõige raskemates olukordades helgust, et argipäev liialt rusuvaks ei muutuks. Hilda vabanes vangilaagrist 1956. aastal ning kolme aasta kirjavahetus on koondatud tütre koostatud raamatusse.



Vaata lugusid siit.